Yumurta Nasıl Haşlanır?


yumurta nasıl haşlanır

Yumurta yapmak hem pratik hem de zaman almayan bir iştir.Çoğunlukla da insanlar yumurtayı severler.Özellikle öğrenciler,tek yaşayanlar pratik tatlardan hoşlananlar yumurtayı sık sık yaparlar.

Benim gibi yumurtayı her şekilde sevenler için ,yumurtanın birbirinden değişik şekillerde pişirilmesinden ve yenmesinden hoşlanırlar.

Sizlere yumurta haşlama yöntemlerini anlatarak bilgi vermek istiyorum.Belki yeni yapanlar vardır ya da değişiklik yaparak değişik yumurta kaynatma yöntemleri deneyebilirsiniz.Afiyet olsun.

Malzemeler:

1 Adet Yumurta

Cezve

Su

Yapılışı:

Rafadan Yumurta:

Ocak üzerindeki cezve’ye yeterli miktar su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Cezvede ki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, Saat’a bakılacak ve bir yere not edilecek. 2 Dakika sonra, ocak söndürülecek.Cezvedeki yumurta soğuk su ile soğutulacak. Şayet mutfakta saatınız yoksa, kaynayan su içerisine yumurtayı bıraktıktan sonra, 1001′den başlayarak 1100′e kadar rakamlar sayılacak ocak söndürülecek.Her iki süre sonunda, akları az pişmiş ve sarısı pişmemiş rafadan yumurtanız hazır. Tercihler farklı olduğundan dolayı, rafadan yumurta kıvamı da farklı olacaktır. O yüzden rafadan yumurta haşlama süresi olarak, 2 dakika ile 4 dakika arasında seçim yapmanız gerekiyor. Ayrıca, yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız.

Kayısı Yumurta:

Ocak üzerindeki cezve’ye yeterli miktar su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Cezvedeki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, Saat’a bakılacak ve bir yere not edilecek. 6 dakika sonra, ocak söndürülecek.Cezvedeki yumurta soğuk su ile soğutulacak. Kayısı yumurta kıvamı ise, tercihinize göre 4 ila 6 dakkika arasında seçim yapmanız gerekiyor. Her iki süre sonunda, akı tam pişmiş sarısı az pişmiş kayısı yumurtanız hazır. Ayrıca, yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız.

Katı Yumurta:

Ocak üzerindeki cezve’ye yeterli miktar su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Cezvedeki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, Saat’a bakılacak ve bir yere not edilecek. 12 dakika sonra ocak, söndürülecek. Cezvedeki yumurta soğuk su ile soğutulacak.Süre sonunda, akı ve sarısı tam pişmiş katı yumurtanız hazır. Katı yumurta kıvamının ne yazık ki, tercih imkanı yok. Katı yumurta haşlamada alt süre, 12 dakika oluyor. Ayrıca, yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.