Yalancı Boyoz Tarifi


yalancı boyoz

yalancı boyoz

İzmir’in meşhur hamur işlerinden biri olan Boyoz evde yufka ile yapabileceğiniz nefis bir tarif.Yağlı ve kalorili olmasına rağmen özellikle sıcakken yenildiğinde nefis bir tadı var.Mayasız olarak hazırlanan hamur işi bir tad olan boyoz muhteşem bir koku ve tada sahip.Size verdiğimiz ölçülerden 24 adet boyoz oluyor.

Malzemeler:

6 adet yufka

Yufkaları ıslatmak için:

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağı su

İçin için:

Lor peynir + yağlı peynir karışımı (miktarları tercihinize kalmış)

Üzeri için:

Yarım su bardağı sıvı yağ

Yarım su bardağı su

1 şişe maden suyu (200 ml)

1 adet yumurtanın sarısı

Yapılışı:

Yufkanın biri düz bir zemine serilir.1 su bardağı sıvı yağ ve su karıştırılır ve yufkanın yarısına karıştırılan  sıvı yağ ve su karışımından 7 yemek kaşığı fırça yardımıyla sürülür. Sonra diğer yarısı ıslanan tarafa kapatılır.Büyük bir D şekli elde edilir ve bu D şekli 4 üçgen olarak dörde bölünür.

Üçgenlerin uzun tarafına  peynirli içten koyularak kenarları kıvrılmadan sigara böreği şeklinde sarılır. Sarıldıktan sonra gül böreği şeklinde dolanır. Tüm bu işlemeler bütün yufkalar için aynı şekilde tekrarlanır.

Bütün yufkalar aynı şekilde sarıldıktan ve sarma işlemi  bittikten sonra tüm boyozlar, büyük boy bir tepsi ya da borcama sıkıştırılarak yerleştirilir.  Daha sonra tepsiye dizilen boyozların üzerine üzerine önce yarım su bardağı sıvı yağ ve su karışımı eşit bir şekilde dökülür. Ardından 1 şişe maden suyu eşit bir şekilde boyozların üzerine dökülür. Sonrasında tepsi tamamen doluncaya kadar yaklaşık 4000 ml su boyozların üzerine dökülür.Sonrasında tepsi streç filmle kapatılır ve buzdolabında 1 gün bekletilir. Suyunu tamamen çeken boyozlar yağlı kağıt serilmiş olan fırın tepsilerine aralıklı olarak dizilir ve üzerlerine yumurta sarısı sürülerek 200 derecede üzerleri kızarana kadar pişirilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.