Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

salatalık turşusu

salatalık turşusu

Sevgili arkadaşlar kış için yapılacak hazırlıkların başında turşu kurmak geliyor. Pek çok evde kış hazırlığı olarak çeşitli turşular yapılıyor. Ben de sizlerle salatalık turşusunun yapımını paylaşmak istedim. Bu tarif annemin yaptığı turşudan yaptığım tarif. Ben denedim, gayet lezzetli oluyor ve yaz dahil turşunuz dayanıyor.Eviniz sıcak olursa balkona ya da serin bir yerde turşularınızı koyarsanız daha uzun süre dayanırlar.Ben turşu yaparken salatalık, acur ve süs biberi turşularının hepsini bir arada yaparak turşu işini bitirdim. Kış aylarında ise lahana ve havuç ile birlikte karışık turşu yapıyorum.

Malzemeler:

5 kiloluk bidon için ;

kornişon salatalık

3 kg kornişon salatalık

sarmısak ve nohut

1 baş sarımsak

1 çay bardağı nohut

2-3 bardak sirke

1 çay bardağı turşuluk tuz

2 litre su

Yapılışı:

Küçük salatalıklarınızı yani kornişon salatalıkları iyice yıkadıktan sonra iğne ile birkaç yerinden delmelisiniz. Sarımsaklarını soyup , çok büyük olanları birkaç parçaya bölün.Bidonununa salatalıklardan 3-4 parmak kadar koyun arasına birkaç sarımsak ve biraz nohut koyun , bu şekilde salatalıkların arasına nohut ve sarımsak koyarak bidonu iyice doldurun.

Turşu suyunu hazırlamak için suyumuzun içine tuzumuzu ve sirkeyi koyup iyice karıştıralım, iyice karıştıktan sonra tadına bakarak turşunun tuzunu ve sirkesini ayarlayabilirsiniz.

Hazırladığınız turşu suyunu yavaş yavaş bidonun ağzına gelene kadar turşunun  üzerine dökünüz. Sonra ince bir poşeti yıkayarak turşunun en üzerine koyunuz ki en üstteki turşularınız bozulmasın hem turşunuz hava alıp çabuk bozulmasın. Sonra turşunuzun kapağını sıkıca kapatın, yaklaşık bir hafta sonra turşunuz hazır olur, siz bu tarihten sonra dilediğiniz zaman turşunuzu açıp yiyebilirsiniz. Afiyet olsun….

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.