Salamura Yeşil Zeytin Yapımı


Kış hazırlıkları içinde yer alan zeytin tatlandırma hemen hemen her evde yapılan  bir hazırlıktır.Yeşil zeytin kendimiz yaptığımız için daha sağlıklıdır.Ayrıca damak zevkimize göre tuzunu ayarlayabiliriz.Sizinle yeşil zeytin yapımını paylaşacağım.Afiyet olsun.

 

Zeytin tatlandırma

 

Malzemeler:

yeşil zeytin

su

kaya tuz ( turşuluk tuz )

1 yumurta

Yapılışı:

Zeytinlerimizi damak zevkimize göre ya kırıyoruz ya da çiziyoruz. Biz zeytini genel olarak kırıyoruz, çünkü böyle daha lezzetli olduğunu düşünüyoruz.Kırdığımız zeytinleri dilediğimiz bidonlara koyuyoruz.

Salamura suyu için;

Büyük bir kabın içine suyu koyuyoruz,kaya tuzunu da ekleyip karıştırarak iyice eritiyoruz.Tuz eridikten sonra yumurtamızı iyice yıkayıp yavaşça suya bırakıyoruz , yumurta suyun üzerine çıkıyorsa suyumuz hazırdır.Çıkmıyorsa biraz tuz ekleyin,yumurtanızın suyun yüzeyine çıkması gerekiyor. Hazır olan bu suyu zeytinlerin üzerini örtecek şekilde zeytinlere ekliyoruz.Ağzını sıkıca kapatıp serin bir yere koyuyoruz.

Zeytinleri yiyeceğimiz zaman birkaç gün öncesinde tatlandırıyoruz.Bunun için ; zeytinin tuzlu  suyunu döküp normal su koyuyoruz ve zeytinimiz tatlanana kadar suyunu her gün değiştiriyoruz. Zeytinler tatlandıktan sonra zeytinlere damak zevkimize göre tuz atıp ,üzerini geçecek kadar su ekliyoruz ve afiyetle yiyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.