Puf Böreği


Malzemeler:

500 gr un

150 gr margarin

1 adet yumurta

1 tatlı kaşığı tuz

1/4 su bardağı ılık su

Yarım kahve fincanı sirke

İçi için:

Beyaz peynir

1 yumurta

1 demet maydanoz

Yapılışı:

Unu hamur yoğuracağınız yere eleyelim. Ortasını havuz gibi açıp etrafına tuz, içine de 1 yumurta ile 1 çorba kaşığı margarin yağını koyalım. Yarım fincan sirke ile alabildiği kadar ılık su koyarak yoğurmaya başlayalım. Hamur kulak memesi kıvamında olmalıdır.  Yumurtadan biraz büyük bezeler kopartıp temiz bir ıslak bez ile örterek en az 15 – 20 dakika buzdolabında bekletelim.  Geri kalan yağı tavada eritip bir kaşık veya fırça ile çırparak hafifçe soğutalım. Yağ beyazlanmış olacaktır.  Dinlenmiş bezeleri 25 – 30 cm. çapında açıp üzerine fırça ile beyazlatılmış yağ sürelim.  Üst üste en az beş veya altı taneyi aralarına yağ sürerek koyalım. En üsttekine yağ sürülmez.  Aralardaki yağ donunca kenarlarından bastırarak yapıştıralım. Eğer ortam çok sıcaksa buzdolabında da bekletebiliriz.

Dinlendirilen hamur tekrar 3 – 4 mm. kalınlığında açılır. Hazırlanan börek içi üç – dört parmak aralıklarla birer tatlı kaşığı konur. Yufkanın kenarı üzerine katlanıp yarım daire şeklinde veya mekik şeklinde kesilir.  Hazırlanan bu börekler bol kızgın yağda pembe renkte kızartılır.  Fazla yağını almak için temiz bir kağıt üzerine alınır ve sıcak servis yapılır.

Puf böreği içleri:

Peynir içi: Beyaz peynir, maydanoz veya dereotu, 1 yumurta. Peynir çatalla ezilip ince kıyım maydanoz ve 1 yumurta ile karıştırılarak kullanılır.

Kıyma içi: Kuru soğan, kıyma, margarin, tuz, karabiber. Kıyılmış kuru soğan, margarin yağda pembeleştirilip kıyma ilavesi ile iyice kavrulur. Tuz, karabiber ilave edip lezzetlendirilir. Arzuya göre maydanoz kıyılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.