Peynirli Su Böreği


peynirli su böreği

Malzemeler:

Hamuru için:

4,5 su bardağı un

3 yumurta

1 su bardağı ılık süt

1 yemek kaşığı tuz

2 yemek kaşığı sıvı yağ

Hamuru açmak için:

Yarım kase kadar un

İçi harcı  için:

500 gr beyaz peynir

Yapılışı:

İlk olarak büyükçe bir tencereye su koyun içerisine tuz koyarak kaynamaya bırakın su kaynayana kadar hamuru yoğurmaya başlayalım.. Hamuru için olan  tüm malzemeleri  geniş bir kaba  alarak hamuru yoğurmaya başlayalım… Hamuru yoğurduktan sonra  5 bezeye ayıralım….. Bezelerden  3 tanesi ara katlar için kullanalım….  Daha sonra elimiz de iki beze kalacak;  bir bezeyi biraz daha büyük tutalım ki en alt kata, küçük bezeyi de en üst kata kullanalım….Bezeleri hazırladıktan sonra hamuru açma işlemine geçelim. İlk olarak orta katlar için ayırdığımız üç bezeyi açalım. Hamurları un kullanarak büyükçe açalım. Temiz bir örtünün üzerine üst üste sıralayalım. Su bu arada kaynıyor olmalı…. Üst üste koyduğum uz 3 yufkayı da resimdeki boyutlarda keselim… Böylelikle çok rahat bir şekilde haşlayabileceksiniz..

Hamur parçalarını tek tek kaynayan suya atalım , hamurları tencerenin farklı köşelerine atalım ki  birbirine  yapışmadan pişsin. Tüm hamuru tencereye attıktan sonra onlar pişerken alt yufkayı açmaya başlayabilirsiniz. Alt kat için büyük bezeyi kullanalım… Yine un yardımı ile büyükçe hamur açalım… Tepsiyi ölçerek tepsiden büyük  hamur açtığımızdan emin olalım… Açma işlemi tamamlandıktan sonra tepsiye 3-4 kaşık sıvı yağ dökerek her yerinin yağlanmasını sağlayalım ve  açmış olduğumuz  yufkayı üzerine serelim ve  kenarlarından taşan hamurlara dokunmayalım…Alt ve üst için kullanılacak yufkaları  haşlamayalım….. Yufkayı serdikten sonra tepsinizle aynı boyutta olacak şekilde son kalan bezeyi de açalım. Bu arada haşlanmakta olan hamurları artık çıkaralım. Hamurları süzgecin içine dökerek sıcak suyu süzelim…. Tenceremize soğuk su dolduralım ve pişmiş hamurları soğuk suya atalım. Yaklaşık olarak 1 dk bekledikten sonra hamurların suyunu tekrar süzelim ve yeniden soğuk su doldurduğunuz tencereye hamurları aktaralım…

Son olarak iyice soğumuş olan hamurları süzelim…Bu işlemi iki defa yapacağız.. Artık böreği tepsiye dözebilirsiniz. Alt katı tepsiye sermiştik üzerine beyaz peynir dökelim ve haşlanmış olan yufkalardan teker teker yan yana sererek peynirlerin üzerini kapatalım. Tekrar peynir dökelim  ve hamur serin bu şekilde 3 kat haşlanmış hamurdan dizdikten sonra hamurun üzerine 2-3 kaşık sıvı yağ gezdirelim ve hamurları sermeye devam edelim. Hamurlar bitene kadar bu işleme devam edelim. Toplam beş kat olacak şekilde ayarlayın yoksa sorun yaşayabilirsiniz bizden söylemesi.

Son kat peynir harcını da koyduktan sonra kenarlardan taşan yufkayı böreğin üstüne katlayalım. Son olarak açmış olduğunuz küçük yufkayı böreğin üzerine serelim. Bekletmeden pişirmeye geçelim. Böreği ocakta tepsiyi döndürerek pişirelim. Sık sık kontrol ederek yanmasını engelleyelim. Her yeri piştikten  sonra; tepsiniz boyutunda düz bir kapağı tepsinin üzerine kapatın ve çevirin. Hemen tepsiyi yağlayarak böreğin pişmeyen yüzeyi altta kalacak şekilde böreği kapaktan kaydıralım. Bu işlem için aynı boyutta iki tepsi de kullanalabilirsiniz . Birinden diğerine aktarırken  kaydırmak ile uğraşmazsınız. İkinci yüzeyi de pişirdikten sonra böreği servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Tarifinden dolayı Neslihan arkadaşım’a teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.