Perde Pilavı Yapılışı


perde pilavı yapımı

Perde pilavını ben Siirt’e okurken yapmıştım.Bu yüzden siz okurlarımızla paylaşmak istedim..Şimdiden yapan herkese afiyet olsun diyorum.

Malzemeler:

Pilavı için:

1 kase pirinç

2 yemek kaşığı margarin

2 kase tavuk suyu

2 adet tavuk budu

kuş üzümü

karabiber,

tuz

Hamuru için:

2 adet yumurta

4 yemek kaşığı yoğurt

100 gr margarin

1 paket kabartma tozu

tuz

aldığı kadar un

Yapılışı:

Perde pilavının yapımına ilk olarak tavuk butlarının haşlanması ile başlayalım. Tavukları haşladıktan sonra tavuk suyu ile pilavın yapalım..Margarini pilav tenceresinde eritelim  ve  pirinci yıkayıp suyunu iyice süzdükten sonra  pirinci yağda 3-4 dakika kadar kavuralım.. Haşladığımız tavukların suyundan 2 kasesini pirinçlerin üzerine ekleyelim ve  yarım yemek kaşığı da tuz ekleyerek kapağını kapatalım.. Pilav tam olarak pişmeden, yani  diriyken ocaktan alalım. Didiklemiş olduğumuz tavukları, kuş üzümünü ve karabiberi pilav ile iyice harmanlayalım.. Hazırlamış olduğumuz harç bir kenarda dursun biz hamurun yapımına geçelim…

Hamurun yapımı:

Tüm yukarda saymış olduğumuz hamur malzemelerini karıştırarak hamurumuzu yoğuralım… Hamuru biri küçük biri büyük iki parçaya ayıralım… Büyük olanı 3 mm kalınlığında açıp kabın tabanına, kenarları da kapatacak şekilde güzelce yerleştirelim.İçine  hazırlamış olduğumuz pilavı boşaltalım.. Hamurun küçük parçasını da aynı şekilde açıp pilavın üzerine kapatalım..1800 derece ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirelim…Piştikten sonra  ters çevirip servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.