Orman Kebabı


orman kebabı

Bayanlar ne pişirsem diye düşünmek bazen yorucu oluyor,etle güzel lezzetli bir tarif denemek isterseniz bu tarif tam size göre.Yanında pilav ve salatayla nefis oluyor.Afiyet olsun.

Malzemeler:-600 gram Kuzu kuşbaşı-60 gram katıyağ-100 gram Soğan-300 gram Patates-150 gram Havuç-Baharatları bir torbaya koyun-2.5 Su bardağı su-150 gram Bezelye-1 tatlı kaşığı Tuz-1 tatlı kaşığı Kekik

 Yapılışı:

Ön hazırlık olarak soğanı temizleyip, küçük küçük doğrayınız. Patatesin kabuklarını soyunuz. Havucun dış kabuğunu kazıyınız. Her iki sebzeyi de iri zar biçiminde doğrayınız. Bezelyeyi ayıklayınız.Havuçu ve bezelyeyi içerisine biraz tuz atılmış bol suda haşlayınız. Sebzeler daha diri iken kabı ateşten alınız. Sebzeleri bir süzgece koyun. Sularını tamamen süzdürünüz.Yağın üçte biri kadarını orta boy bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ erimeye başlayınca ilk olarak patatesleri katın. Bir kevgirle sıkca bir şekilde karıştırarak, 3-4 dakika, patateslerin dışı sert bir kabuk bağlamaya başlayıncaya dek kızartınız. Patateslerin yağını süzerek tencereden başka bir tencereye koyunuz.Aynı yağda gerekirse biraz dahada yağ eklenerek hafifçe haşlanmış havuç ve bezelyeyi de kızartabilirsiniz. Sebzeleri kızarttıktan sonra yağlarını süzüp, patateslerin bulunduğu tencereye aktarınız.Kalan yağı, bir tencerede, kısık bir ateşte eritiniz. Yağ erimeye başlayınca, kuşbaşı olarak doğranmış kuzu etini ekleyiniz. Açık bir ateşte Etleri bir kevgirle ara ara karıştırılarak, 5-6 dakika, pembeleşinceye dek sote ediniz.Soğanı tenceredeki etlerele karıştırın. Yine ara ara karıştırılarak, birkaç dakika daha pişiriniz. Tuzunu ve kekiğini koyarak karıştırınız. Sebzelerinizi katınız. Suyu katıp, bir taşım kaynatınız. Bu sırada tencerenin üstünde oluşan köpüğü, bir kevgirle alarak, atın. Baharat torbasını koyunuz.Ateşi kısınız. Tencerenin kapağını tamamen kapatın. Kebabı, kısık ateşte 25-30 dakika, etleri yumuşayıncayadek pişiriniz. Bu süreç içerisinde, ara ara etlerin pişip pişmediğini kontrol ediniz. Gerekirse pişirme sürecini uzatabiliriz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.