Kaynar

 Kaynar tarifi,kaynar şerbeti,kaynar şerbeti nasıl yapılır,lohusa şerbeti nasıl yapılır ,lohusa şerbeti tarifi, lohusa şerbeti bardağı, lohusa şerbeti malzemeleri, lohusa şekeri nedir

Kaynar daha çok  Çukurova Yöresine ait ve lohusalıkta yapılıp bebeği görmeye gelen misafirlere ikram edilen baharatla yapılan bir içeçektir.Sizler için tarifi burada.Afiyet olsun.

Malzemeler:
-Tarçın (çubuk tarçın olacak)                
– Yenibahar
– Karanfil
– Zencefil
– Havlıcan
– Damaktadınıza göre şeker

 NOT: Şeker hariç malzemeleri aktardan kaynar malzemesi olarak hazırda alabilirsiniz.

Yapılışı :

Bu 5 baharatıda kök halinde almanız gerekiyor. temiz bir tülbentin içine 4-5 çubuk tarçın, 1 avuç kadar yenibahar ve karanfil, 2-3 kök zencefil ve 2 -3 kök havlucan koyup güzelce paketleyin ağzını bağlayın bir iple.. Yaklaşık 4-5 kiloluk tencereye isterseniz 1 kilo şekerle de yapabilirsiniz. Tencerenize ağzına kadar su doldurun ve baharat bohçasını koyarak yaklasık 2-3 saat rengi iyice koyulaşana kadar kısık ateşte kaynatın ve sonra kavanozlara koyup buzdolabında saklayabilirsiniz. Kaynarı fincanın içine koyun,üzerine istediğiniz kadar ya da 2-3 tatlı kaşığı ceviz ve biraz toz tarçın serpin ve sıcak için. Daha sonra kaynarınız soğudu ne yapacaksınız ? bu seferde ikram ederken gerektiği kadarını cezvede iyice kaynatıp 2 tatlı kaşığı çekilmiş ceviz fincanlarda üstüne toz tarçın koyun servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.