Goralı Tarifi


Goralı Sanviç nedir ?, Goralı nasıl yapılır?

Goralı sandviçi Kosova göçmeni Goralı ailesinin 1961 yılında İstanbul’da kendi soyadlarını vererek açtıkları küçük bir büfede icat edilmiştir. Ailenin soyadı Kosova’nın Gora bölgesinden gelmektedir. Aile 1960’lı yıllarda özel bir köfte, turşu ve Rus salatasını tost ekmeği içine koyup tost makinesinde ısıtarak Goralı sandviçini icat etmiş, zamanla sevilen bu sandviç çeşidi önce İstanbul’un diğer semtlerine sonra da Türkiye’nin diğer illerine yayılmıştır.

Goralı4 kişilik Goralı malzemeleri :

4 adet sosis

4 adet Ayvalık sandviç ekmeği

2 kaşık salça

1 diş sarmısak (kıyılmış)

8 adet büyük salatalık turşusu dilimleri

patates cipsi (garnitür)

Rus salatası için :

1 adet minik boy konserve garnitür

1 adet minik boy kavanoz mayonez

10-12 adet minik kornişon turşu (dilimlenmiş)

1 fincan kıyılmış dereotu

tuz

Rus salatası yapımı:

İlk önce  bir kaseye mayonezi koyun. Konserve garnitürü süzgece açıp yıkayın. Garnitürleri mayonezle karıştırın.Turşu dilimlerini ve dereotunu ilave edin.  Tuzunu ayarlayın.Rus salatanızı kullanana kadar dolapta dinlendirin.

Goralı yapılışı:

Sosisleri uzunlamasına bir şekilde bıçak ucu ile yarın.Bir tavada yağ kullanmadan sosisleri ısıtın.Kısa bir süre sosisleri kızdırın ve üzerine salçayı koyun. Sarımsakları ilave edin ve ateşi en kısık hale getirin. Sıcak su ilave edip iyice karıştırın ve salçayı eritin. Tavanın kapağını kapatın.Yaklaşık 20 dk ara ara karıştırarak sosisleri haşlayarak salçalı suda pişirin. Tuz ilave ederek tatlandırın. Sandviç ekmeklerinizi tost makinasında ısıtın. Isınmış ekmeklerinize rus salatası sürüp bir adet sosis koyun. Sosisin salçalı sosundan tostlara gezdirin. Turşu dilimlerinin bir kısmını tostun içine bir kısmını tabağına yerleştirin. Cips ile servis edin.

1 Cevap

  1. Anonim dedi ki:

    BU GORALI DEĞİL. KANDIRMACA. SOSİSLİ AMERİKAN SAATALI SANDVİC.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.