Fasulye İçli Lahana Sarması

4 kişilik malzemeler:

12 beyaz lahana yaprağı

1 yemek kaşığı ayçiçek yağı

1 soğan, ince doğranmış

100 g. kuru fasulye, geceden ıslatılmış

600 ml. tavuk suyu

Tuz

1 yemek kaşığı domates salçası

1 limonun suyu

Karabiber.

Yapılışı:

Bir tencerede yağı ısıtın. Soğanı ekleyip, 5 dakika hafifçe renk alıncaya kadar pişirin. Fasulyeleri süzüp tavuk suyuyla birlikte tencereye ekleyin. Bir taşım kaynatın. Ateşi kısıp fasulyeler yumuşayıncaya dek 1 saat pişirin.

Bu arada başka bir tencereye tuzlu su koyup bir taşım kaynatın. Lahana yapraklarının sert kısımlarını ayırıp ikişer ikişer kaynamış suya atarak kıvrılabilir olana kadar haşlayın. Dikkatlice süzüp, akan soğuk suyun altında tutun, sonra bir kağıt havlu üstünde kurumaya bırakın.

Fasulyeleri süzüp tahta kaşıkla ezin. Fasulye püresinin içine domates salçası, limon suyunun yarısı, tuz ve biberi katıp karıştırın. Fasulye karışımınından bir yemek kaşığını lahana yaprağının baş tarafına koyun, 2 tarafını kıvırarak yuvarlayın. Böylece 8 adet lahana sarması hazırlayın.

Kalan yaprakları büyük bir tencereye yerleştirin. Sarmaları üstüne koyun. Kalan limon suyunu sarmaların üzerine gezdirin. Sarmaların üzerini kapatacak kadar soğuk su koyup tuz serpiştirin. Sarmaların üzerine bir porselen tabağı ters olarak yerleştirin. Tencerenin kapağını kapatıp bir taşım kaynatın. Ağır ateşte 1 saat pişirin. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.