Evde Sucuk Yapımı

evde sucukEvde sucuk yapmak öyle sandığımız kadar zor değil hatta çok basit bile diyebiliriz. Evde kendi damak zevkimize göre yapacağımız sucukları içimizde hiçbir tereddüt olmadan gönül rahatlığıyla tüketeceğimize hiç kuşku yok.

Evde Sucuk Yapımı Tarifi:

Sucuk için en ideal et yağlı olandır. Sucuk yapımında yüzde 30 ile 35 oranında yağlı çekilmiş kalın kıyma kullanılır.

Damak zevkinize göre  kıymaya sarımsak, tuz, sucuk baharatı, karabiber, kimyon, yenibahar ve kırmızıbiber katılır.

2 kg ete, 1 çorba kaşığı sucuk baharatı, 10 diş sarımsak, 1 çorba kaşığı kimyon, 2 çay kaşığı yenibahar, 1 çorba kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı tuz katılır

Baharatın ölçüsünü ayarlamak için,  karışımdan biraz pişirilerek kontrol edebilirsiniz eksik olduğunu düşündüğünüz baharatları ekleye bilirsiniz.

Sonra bu karışımı iyice yoğurup 12 saat – 1 gün kadar buzdolabında dinlendirin. Ertesi gün tekrar elden geçirip bir daha yoğurun.

Baharatçılarda satılan işlenmiş ve temizlenmiş kuru bağırsaklar dan alıp ıslatarak yumuşatıp doluma hazırlayın.1 kilogram sucuk karışımı 1 metre bağırsağa gelecek şekilde mekanik kıyma makinesi ve huni yardımı ile bağırsağa doldurun.(Doldurma işlemini kasaplara da yaptırabilirsiniz.)

Sucukları pamuk ipliği ile bağlayarak kangal oluşturup  kurumak üzere serin ve gölge bir yere asın. 5-6 gün içinde sucuklarımız yenmeye hazır hale gelecektir. Afiyet olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.