Elma şekeri

 

 

Elma şekeri çocukluğuza dönüştür adeta,hem bu lezzeti sevenler için, hem çocuklar, hem de çocukluğuna dönmek isteyenler için tarifi.Afiyet olsun.

Malzemeler:
*2 adet elma
*1 su bardağı tozşeker
*Yarım su bardağı su
*Birkaç damla limon suyu
*Çay kaşığının ucuyla kırmızı gıda boyası
*elmaya batırmak için sap(dondurma sapı olabilir)

Yapılışı:
Önce elmalar yıkanıp, çok iyi bir şekilde kurulanır, sapları kopartılır.Tahta saplar takılarak elmalar beklemeye alınır.
Tencereye su ve şeker ilave edilir, çok kısık ateşte,arasıra karıştırılarak şerbetin koyulması beklenir.Şerbet göz göz olduğunda önce  gıda boyası ve limon suyu eklenir ve karıştırılır. Artık kıvamının tutması an meselesidir. Bunu anlamak için mermer tezgaha veya yağlı kağıt üzerine arasıra bir damla şerbet damlatın, eğer soğuduktan sonra kolayca yapışmadan ele geliyorsa kıvam tutmuş demektir.
Daha sonra vakit kaybetmeden sapından tuttuğumuz elmalar kaşık yardımı ile hiç boşluk kalmayacak biçimde şerbete bulanır. Ve dikey olarak yağlı kağıt veya aliminyum folyo üzerine konarak soğuması beklenir.

1 Cevap

  1. ismail ersoy dedi ki:

    sayın meryem hanım,
    yaptığınız şeker sodyum potasyum tartarat katılmassa isı değişiklerinde parlaklık hemen matlaşır.hemen kullanılması gerekir.iyi çalışmalar dileğiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.