Biber Salçası Yapımı


Biber salçası yapma

Biber salçası yapma

Adana ve çevresinde daha çok yapılan biber salçası pek çok ilde de sevilerek kullanılıyor. Yemeklere tat ve renk vermek için olmazsa olmazlar arasında olan salçanın biber ile yapılanın ayrı bir tadı ve lezzeti oluyor. Özellikle Karaisalı biberinden yapılan saçla biraz acılı ve yorucu olsa da lezzetli olduğu için genelde acısına ve yorgunluğuna katlanılarak Karaisalı biberinden salçalar yapılır. Acılı olması ise biber temizledikten sonra ellerde oluşan yanmadır.Eldeki biber yanmasına iyi gelen yöntemlere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Malzemeler :

İstediğiniz Salça miktarı kadar salçalık kırmızı biber

50 kg biber için ise 2 kg turşuluk tuz

biber salçasını kurutmak için salça muşambası yada tepsi ve leğenler

salçayı çekmek için el kıyması makinası ya da Adana da biber çeken kişiler var onlar hemen çekerler, onlardan birini çağırabilirsiniz.

Yapımı :

Salçalık biberleri bol su ile iyice yıkıyoruz. Sonra konu komşu, eş dost hep beraber biberlerin yeşil yerlerini kesiyoruz ve biberlerin çekirdekli kısımlarından sadece çekirdekleri temizliyoruz. Temizlenen biberleri temiz bir bez üzerine yayıyoruz. Tüm biberler bitince ise biberleri makinada çekiyoruz ya da çektiriyoruz.Çekilen salçayı güneş görecek şekilde balkon ya da dama  seriyoruz ve salçasını koyup karıştırıyoruz. Yaklaşık 10-15 günde kuruyacak bu salçayı günde 4-5 kez tahta kaşık ile karıştırıyoruz. Salça suyunu çekip kıvamı tamamlanınca bir kez daha çektiriyoruz ve salçamızı kavanozlara koyarak üstlerine azıcık zeytinyağı döküp ağızlarını sıkıca kapatıyoruz.

NOT : Hanımlar 100 kg biberden 15-20 kg salça çıkıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.