Aşure Tarifi


aşure

13 Kasım Çarşamba günü Muharrem ayının 10. günü ve eminim tüm evlerde evin bereketi olsun diye herkes aşure yapma telaşına düşmüş gibi bir his oldu. Bende kolaylık olsun diye aşure tarifini sizle paylaşmak istedim .Deneyen olursa fikirlerini yazsın lütfen.Şimdiden kolay gelsin.

Malzemeler :

Yarım kg. buğday

1 su bardağı nohut

1 su bardağı kuru fasulye

1 çay bardağı pirinç

100 gr kuru kayısı

Yıkanmış ve ufak ufak doğranmış 50 gr. kuş üzümü

100 gr. çekirdeksiz kuru üzüm

1 kg. toz şeker

1 çubuk tarçın

50 gr çam fıstığı

Hazırlanışı:

Buğday, fasulye, nohudu ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir tencereye alın. Buğdaya 4 litre su ve 1 çubuk tarçın ekleyip kaynatın. Üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve buğdaylar patlayıp yumuşayana kadar kaynatın, suyu eksildikçe su eklem Fasulye eyi unutmayın. Daha sonra nohudu süzüp ayrı tencerede pişirin. Pirinç içinde küçük bir tencere seçin. Malzemeler haşlanırken kuş üzümünü suya koyarak 15-20 dakika kadar bekletin. Kuru kayısıları ince ince  doğrayın.

Buğdayın kaynama suyu beyazlaşıp yoğunlaşmaya başlayınca haşladığınız nohut ve kuru fasulyeyi, pirinci  ekleyin. Koyulaşmaya başlayana kadar iyice kaynatın. Ardından sırasıyla fıstık, kuru üzüm, ince kıyılmış kuru kayısıyı ve rendelenmiş portakal kabuklarını ekleyip karıştırın. Birkaç taşım kaynatın. Son olarak şekeri ekleyip 5-10 dakika karıştırarak pişirin. Aşure sıcakken kaselere boşaltın. Soğuduğunda istediğiniz malzemelerle süsleyerek servis yapın.

Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.