Yüzdeki Sivilceler Nasıl Geçer?


Yüzdeki Sivilceler Nasıl Geçer

Sivilce kadınlar kadar erkeklerinde en büyük sorunları arasında yer alsa da bu konuda en çok sıkıntı yaşayan her zaman ergenlik dönemindeki kişiler oluyor.Sivilceler kişilerin dış görünümünü olumsuz etkilerle  ve bunu  sivilcenin kendisi yapabildiği gibi sivilcenin izi de yapabilir. Bunun için sivilcelerin tedavisinin iz bırakmadan yapılması çok önemlidir.

Sivilcelerin iz bırakmadan iyileşebilmesinin en büyük koşulu ise özellikle büyük sivilceleri kesinlikle sıkmamalısınız.Ayrıca cildinizi doğru şekilde temizlemelisiniz. yani cildinizi doğru ürünlerle temizlemeli ve gözeneklerin açık olduğundan emin olmalısınız.

Sivilceli cilde sahip olanların daha çok su bazlı kozmetikleri tercih etmesi gerekiyor. Yağlı kozmetik ürünler, gözenekleri tıkayarak, akne gelişmesine neden olmaktadır. Sivilceli cilde sahip olan kişilerin yağsız, su bazlı kozmetik ürünleri tercih etmeleri gerekir.

Sivilceli cildin nefes alabilmesi için makyaj mümkün olduğunca az yapılmalı, gece yatmadan önce mutlaka temizlenmelidir.

Bol su için. Böylece cildin esnekliği artar, atıkların gözeneklerden çıkmasına yardımcı olur.

Sigara ve Alkol kullanmayın .Cildi sıkı tutan elastik dokulara zarar verir.

Stres tabi ki sivilcelerin çıkmasında da çok büyük bir etkendir. Bu yüzden stresten kaçının.

Yiyeceklerinizi doğru seçin. Sivilceye sebebiyet veren yiyeceklerden uzak durun. Kuruyemiş, turşu, baharatlı gıdalar gibi.

Duş almayı sıklaştırın. Terlediğiniz zaman duş alın. Terli cilt sivilceleri artırır. Bakteriler nemli ortamı sever.

Nemli giysilerde giymeyiniz. Saçlarınızı mümkün olduğunca yüzünüzden uzak tutun.

A vitamini içeren yiyecekleri çok tüketin. A vitamini şu besinlerde bulunur. Havuç, yeşil biber, elma, armut, patlıcan, havuç, kereviz, lahana, karnıbahar, ıspanak, taze fasulye, patates ve domates.

Evde bulunan  malzemelerle cilt temizliği yapabilir ve sivilceleri tedavi edebilirsiniz.Sivilce tedavisi için yapabilecekleriniz:

*Limon suyu kurutucu ve leke giderici özelliğe sahiptir.Sivilcelerin üzerine kulak çöpü yardımıyla sürebilirsiniz.

*Kekik ve lavanta suyu antimikrobik özelliktedir. Sivilceleri kurutur.

*Gül suyu arındırıcıdır. Makyaj ve cilt temizliğinde kullanabilirsiniz.

*Papatya çayı iltihap dindiricidir.Sivilce tedavisinde kullanabilirsiniz.

*Yeşil çay iltihap dindiricidir. Cildi yenileyen antioksidanlar içerir.Sivilce tedavisinde ve cilt temizliğinde  kullanabilirsiniz.

*Yoğurt cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Cilt maskesi olarak kullanırsanız mükemmel sonuç alırsınız.

*Kil gözenekleri arındırır. Cilt temizliğinde  kullanabilirsiniz.

*Yulaf vitamin ve mineraller içerir. Öğütülmüş yulaf deriyi düzgünleştirir.Maske olarak kullandığınızda lekeleri giderir.

*Bal deriyi nemlendirir. Antimikrobik etkisi vardır.Cildi nemlendirir ve sivilceleri tedavi eder.

*Meyveler ve sebzeler cilde çok faydalı, cildi yenileyen antioksidanlar içerirler. Elma ve üzüm sirkesi antimikrobik ve cildi yenileme özelliklerine sahiptir.

*Düzenli egzersiz, vücut sağlığını artırırken stresi azaltıyor. Yani egzersiz, sivilcesi olan herkes için iyi bir yöntem. spor, ciltteki kan dolaşımını artırarak hücrelerin oksijen alımını artırır. Bu sayede akne oluşumu azalır ve olası diğer cilt sorunları da engellenir. Aynı zamanda lekeler ve siyah noktalar daha hızlı iyileşir. Akneler, özgüven sorunu yaşamanıza yol açarken, spor yapmak, aynı zamanda daha fit bir vücutla kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlar. Çünkü vücut sporla mutluluk hormonu olan endorfin salgılamaya başlar. Egzersiz, akneye meyilli ciltlerde sorunlara sebep olan büyüme ve stres hormonlarının da düzenlenmesine yardımcı olur. Fakat egzersizin de fazlasından sakının. Çünkü bu da testosteron seviyesinin ve yağ üretimin artmasına sebep olabilir ve akneler kötüleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.