Sivilce Nasıl Geçer?


sivilce tedavisi

Kişilerin hayatları boyunca karşılaştıkları genellikle önemsiz görünse de görünümde değişiklik yaptığı için kişi için oldukça önemli olan sivilceler her aşamada önlenmek istediğimiz cilt sorunlarıdır.Sivilce çıktığı andan geçene kadar geçtikten sonra ise izi kalırsa izi geçene kadar kişiler için sorun olan bir problemdir. Bizler sizlerle sivilce tedavisi ile ilgili doğal tedavileri paylaşacağız.

Ciltte oluşan küçük sivilceler kısa sürede geçse de büyük sivilcelerin çok daha uzun sürede geçtiği unutmayın. Büyük sivilcelerin tamamen geçmesi yaklaşık 10 gün gibi bir süreyi kapsar. 10 gün botunca uyguladığınız maske ya da bakımlarla sivilceniz hale geçmezse mutlaka bir cilt doktoruna görünün.

 

Sivilceler için Doğal Bakım Önerileri:

Yıkama: Yüzünüzü her sabah ve akşam cildi tahriş etmeyen bir temizleyici ile iyice temizleyin. Seçtiğiniz ürünlerde “salisilik asit” bulunursa daha etkili olacaktır.

Karbonat: Karbonat cildi temizlemek ve sivilce oluşumu tetikleyen ölü cilt hücrelerini almak için kullanılabilir. Aynı zamanda büyük sivilceleri kurutucu etkisi vardır ancak cildinizin tahriş olmaması için fazla kullanmayın ve mevcut sivilcelere sürerken fazla bastırmayın. Az miktarda karbonatı (1-2 çay kaşığı) suyla (yarım su bardağı) karıştırarak uygulayabilirsiniz.

Narenciye Suyu: Portakal, limon, greyfurt ve diğer narenciye suları asitli yapılarıyla sivilcenin iyileşme sürecini hızlandırabilir. Örneğin limon suyunu sıktıktan sonra sivilcenin üzerine ve çevresine sürüp yarım saat bekletin. Limon suyunu çıkarmak için ılık su kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı sivilce kuruyana kadar her gün tekrarlayın.

 Aloe Vera: Aloe vera sivilcenin hızlı geçmesini ve geçtikten sonra iz kalmamasına sağlar. Bunu sağlamak için her gece yatmadan önce sivilcelere aloe vera jeli sürebilirsiniz.

Gülsuyu :Gülsuyu sivilcelere karşı oldukça etkilidir. Sabah ve akşam bir parça pamuğa damlattığınız gün suyu ile sivilcelerini silebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda gözeneklerinizin sıkılaşmasını da sağlar.

 

Sivilceler için Maskeler:

Yulaf Maskesi:

Yulaf maskesi hem fazla yağı alır hem de gözenekleri temizleyerek sivilceleri azaltır. Ayrıca büyük sivilcelere sürüldüğünde daha çabuk kurumasını sağlar. Yulaf maskesi için yulafı azar azar su ekleyerek yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra tüm yüzünüze eşit miktarda yayın ve 30 dakika kadar kurumasını bekleyin. Maske kurudukça cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. 30 dakikadan sonra ılık su ile yıkayarak maskeyi çıkartın.Yulaf maskesini haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz.

Aspirin Maskesi :

4 adet aspirini bir havanın içerisinde iyice ezin. Ardından uygun bir kabın içerisinde ezdiğiniz aspirinler ile 4 damla limon suyu ve 1 çay kaşığı balı karıştırın. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, malzemelere bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı kullanmadan önce cildinizi temizleyin. Daha sonra karışımı göz ve ağız bölgenize gelmeyecek şekilde yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Dilerseniz sadece sivilcelerini üzerine de uygulayabilirsiniz. Bu aşamada parmak uçlarınız ile yüzünüze masaj yaparsanız cildinizdeki ölü deri de atmış olursunuz. Aspirin ve limon suyunun içerisindeki asit nedeniyle cildinizde hafif bir yanma hissi oluşması normaldir. 15-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü karbonatlı ılık su ile durulayın. Kuru bir cildiniz varsa maskeyi 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra, cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Aspirin maskesi sivilcelerin kuruyarak yok olmasını sağlarken bir yandan da yeni sivilcelerin oluşumunu engeller.

Yoğurt Maskesi:

2 yemek kaşığı yoğurdu 1 yemek kaşığı bal ile ve yarım limonun suyu ile uygun bir kabın içerisinde karıştırın. Hazırladığınız karışımı öncesinde temizlediğiniz yüzünüze sürün, 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Maskenin ardından nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.