Akne Vulgaris Nedir?


Akne vulgaris nedir

Pek çok kişinin mutlaka hayatının bir ananında canını sıkan ve ona sıkıntı oluşturan sivilce yani akne ya da akne vulgaris özellikle ergenlik döneminde sıklıkla kendini gösterirken,her yaşta da sıkıntı oluşturabilir.

Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından birisi olan sivilce (akne vulgaris), genelde ergenlik çağında başlar ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı izler bırakabilir. Derinin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkar ve deride kırmızı sivilce, kist, siyah nokta şeklinde kendini gösterir.

Tıpta “Akne Vulgaris” olarak bilinen sivilce kırmızı tonlarındaki kabarık noktalar, iltihap içeren kabarcıklarla kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Genel olarak; boyun, yüz, sırt, göğüs ve omuzlar ile kolların üstünde görülür.

Akne Vulgaris (Sivilce) nasıl oluşur?

Vücudumuzda kıl köklerinin içinde bulunan yağ bezlerinin dışarı açılan kanalları tıkandığında sivilce oluşumu başlar. Vücudumuzdaki yağ bezlerinden yağ bazlı olan “sebum” salgılanır. Salgılanan sebum, kıl köklerinden dışarı açılamadığında birikir ve bu birikme vücudumuzda sivilceye sebebiyet verir.

Akne Vulgaris (Sivilce)Nasıl tedavi edilir?

Sivilce tedavisi için uzun bir süreç gerekebilir. Cildinizin yapısına bağlı olarak dermatoloji uzmanı tarafından önerilen bir tedavi yönteminin seçilmesinde fayda vardır.

Sivilceleri sıkmalımıyız?

Sivilcelerinizi kesinlikle sıkmayın! Sıkmanız durumunda dağılan sivilce, bölgedeki dokulara da yayılır ve cildinizde ömür boyu birlikte yaşamak zorunda kalacağınız sivilce izleri kalabilir.

Akne Vulgaris (Sivilce) tedavisinde temizlik:

Aşırı yağlanmanın sivilce oluşumunda başlıca sebep olduğunu belirtmiştik. Ciltteki yağ oranını azaltan ve kuruluk sağlayan sabunlar sivilce oluşumunu da büyük bir oranda engeller. Yüzün sürekli yıkanmasının sivilceleri gidereceği yönündeki bilgi ise gerçeği yansıtmamaktadır.

Eğer nemlendirici ya da benzeri kozmetikler kullanıyorsanız vücudunuzun yağ dengesini sabit tutmak adına mutlaka yağsız ürün kullanmalısınız. Pudra, fondöten ve benzeri ürünlerin kullanımının sivilceye neden olduğunu aklınızda bulundurun. İlle de kullanacaksanız, yağ oranı düşük ya da sıfır olanları tercih edin.

Sivilce izleri giderilebilir mi?

Sivilcelerinizin tedavi süreci tamamlandıktan sonra bile söz konusu bölgelerde çukurlar varsa, dermatoloji uzmanı önderliğinde seçilecek bir lazer tedavisi uygulayabilirsiniz. Lazer ile tedavi sonucunda % 80’e kadar düzelme görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.