Akne Tedavisi


Akne Tedavisi

Akne Tedavisi

Sivilce yani akne herkesin hayatı boyunca bir ya da bir kaç kez karşılaştığı ve sıkıntı veren bir durum olup kimi zaman çözülmesi için yardıma ihtiyaç duyulan sosyal fobi gibi psikolojik sorunlara yol açan bir durumdur.

Akne oluşumunun nedenleri
Akne; nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, birden çok faktörün etkisi altında geliştiği düşünülen, çeşitli deri lezyonları ile kendini gösteren kronik bir hastalıktır. Aknenin oluşumu birden fazla faktör ile ilişkili bulunmuştur. Bunlardan en önemli dördü akneye ait deri belirtilerinin oluşumundan sorumludur:
 • Aşırı sebum (yağ salgısı) üretimi
 • Kıl folikülünde kalınlaşma ve komedon (siyah nokta) oluşumu
 • Mikroorganizmalar ve yangı

Akne nasıl tedavi edilir?

Akne lezyonların büyük bölümü haftalarca sürebilen lekeler bırakarak, kalıcı bir iz oluşmaksızın iyileşebilmektedir. Ancak bazı akneler, özellikle de çok oynananlar kalıcı iz bırakabilirler. Akne izi kalma olasılığı erken ve etkili tedavi yapıldığında azalmaktadır. Aknenin başlangıcı ile tedaviye başlanması arasındaki süre üç yılı aşıyorsa iz kalma riski daha da artmaktadır.
Akne tedavisi; akne oluşumuna neden olan mekanizmada rol oynayan faktörlere yönelik olmalıdır. Bu faktörler; kıl foliküllerinin kalınlaşması, aşırı sebum (yağ salgısı) üretimi, P. acnes gibi mikroorganizmaların varlığı ve yangısal reaksiyon olarak sayılabilir. Akne vulgarisin derecesini ve şiddetini belirlemek tedavinin seçimi konusunda ilk adımdır.
Akne tedavisindeki amaç, derideki yangısal cevabı geriletmek, iz oluşumunun engellenmesi ve deri belirtilerinden dolayı ortaya çıkabilecek sosyal izolasyondan hastayı korumaktır.
Akne tedavisi uzun sürelidir ve kısa dönemde mucizevi sonuçlar beklenmemelidir. Tedavi için seçilen yöntem ne olursa olsun sabırla ve düzenli olarak uygulamak çok önemlidir.
Akne vulgaris tedavisinde en erken cevap bir ay içinde alını. Ancak %80’in üzerinde iyileşme sağlanması için en az 6 ay tedaviye devam edilmelidir.
Akne tedavisinde hastalara diyet önerilmezken aşırı terleme ve güneş ışınlarının akneyi arttırabileceği uyarısı yapılır.
Akne şikayeti olan kişilerin bilmesi gerekenler
 • Akne uzun sürelidir, dolayısıyla uzun süre tedavi gerektirir.
 • Akne tedavi edilmezse iz kalma riski artar.
 • Kişinin evde yüzüyle oynaması, sıkması, kaşıması, iz kalma riskini artırır.
 • Akne bir deri hastalığıdır.Tedavisi deri hastalıkları uzmanı hekimin alanına girer.
 • İlaç tedavisi kişiye göre değişir. Bu nedenle arkadaştan, komşudan ilaç tavsiyesi almak yanlıştır.Tedavide kullanılan ilaçlar çok çeşitlidir. İlaç seçimini hekim, hastanın yaşına, cinsiyetine, sivilcelerin şiddetine, yaygınlığına göre yapar. Her ilaç her hastada uygun olmayabilir. Belirli aralıklarla ilaçların değiştirilerek kullanılması, tüm ilaçlarda belli aralıklarda kontroller gereklidir.
 • Erkek hastalarda akne genellikle genç erişkin yaşlarında iyileşir.
 • Kadın hastalarda erişkin yaşta sık görülür.
 • Cilt bakımında hassas davranmalı, aşırı sürtmeden kaçınılmalıdır. Hafif, deriyi soymayan temizleyiciler kullanılmalı, non komedojenik kozmetikler tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.