Zencefilin Yararları Nelerdir?


zencefil

Zencefil Nedir?

Zencefil Kullanımı ve Faydaları.

Zencefilin faydaları saymakla bitmiyor bu yazımızda kısaca zencefil bitkisini tanıyacağız.Diğer şifalı bitki türleri gibi zencefil de doğru ve dozunda kullanıldığında çok faydalı bir bitkidir.

Zencefil şifalı bir bitki türüdür. Baharat olarak kullanılır. Dünyanın bir çok mutfağında genelde kök olarak kullanılır.

Taze zencefilin yüzde 80 su, yüzde 2 protein, yüzde 1 yağ, yüzde 12 nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini içeriyor.

Zencefilin; iştah açıcı, antiseptik,  gaz söktürücü, sindirimi düzenleyici, solunum yollarını açıcı ve toksin atici etkileri bulunuyor.

Zencefil kan damarlarını açar, terleme ve sıcaklık yapar, kalbi canlandırır,İştah açar,kusmayı önler,bağırsak bozukluklarını giderir.

Mutfakta çorbalara, patates, sosis, çeşitli dolmalar, ızgara etler, söğüş, pilav, her türlü beyaz peynire, çeşitli sebzelere, meyve  salatasına, çeşitli pastalara, keklere katılır.

zencefil çayıZencefil Çayı:

Zencefil çayı  hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir.

Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak ve içine bir miktar limon sıkılarak içilirse daha lezzetli ve faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.