Mavi Kantaron Nedir? Faydaları Nelerdir?


mavi kantaron

mavi kantaron

Hekimlikte dahi kullanılan pek çok rahatsızlığa iyi gelen ve bizleri olumlu yönde etkileyen kantaron çok şifalı bir bitkidir. Mavi kantaron da kantaron çeşitleri arasında yer alan önemli bir çeşidir. Mavi kantarona halk arasında Peygamber Çiçeği denilir,ilmi adı ise centaurea cyanus‘dur.

Mavi kantaron mavi ya da mor renkte çiçekler açan, üzeri tüylü bir bitkidir.Yaz aylarında toplanıp kurutularak  kullanılır.Mavi kantaronun sadece çiçekleri değil yağı da  çok  yararlıdır. Mavi kantaron yağı büyük kozmetik firmalarınca sık kullanılır.Mavi kantaron yağı özellikle göz altı ve göz çevresi bakımında ve cilt bakımında etkilidir.

Mavi Kantaronun Faydaları:

Mavi kantaron enfeksiyon, mide, bağırsak, böbrek, mesane, karaciğer gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Kan temizleyici özelliği vardır. Göz banyosu yaparak, göz rahatsızlıklarına, göz ağrılarına ve iltihaplanmalara iyi gelir.

*Böbreklerde kum olma ihtimalinin bulunduğu ağrılı gut nöbetleri geçiren hastalarda peygamber çiçeği (mavi kantaron), idrarı söktürerek vücudu zehirlerden temizler.

*Mavi kantaron rahatlık ve ferahlık verir.

*Peygamber çiçeği ( mavi kantaron) haşlaması ile gözler banyo yapılır, kirpikler ovulursa kaşların uzaması ve kirpik köklerinin güçlenmesi sağlanır.

*Mavi Kantaron yağı cilt iyileştirici ve sıkılaştırıcı olarak ta kullanılmaktadır.

*Mavi Kantaron Yağı özellikle göz altı ve göz çevresi bakımında ve anti-anti inflamatuar (yaniiltihap ve ödem oluşumunu engelleyici) özellikleri nedeniyle konjonktivit oluşumunu engellemeye ve tadavi etmeye yardımcı özelliktedir.

Mavi Kantaron Çayı:

Malzemeler:

2 çay kaşığı mavi kantaron

300-500 ml su

Yapılışı:

2 çay kaşığı mavi kantaronun taç yaprakları demliğe konur ve üzerine 300 ya da 500 ml kaynar su ilave edilir. 5 ya da 10 dakika demlenmeye bırakılır ve daha sonra süzülerek içilir.

Göz Altı ve Göz Çevresi Bakımı için Mavi Kantaron Yağı Kremi:

Malzemeler:

10 ml.Mavi Kantaron Yağı,

10 ml.Soğuk Pres Üzüm Çekirdeği Yağı,

10 ML.Kahve Çekirdeği yağı

10 ml.Atkestanesi Yağ

Yapılışı:

Malzemelerde verilen tüm yağları karıştırın  ve elde ettiğiniz bu karışımı göz altı ve göz çevresine bastırmadan yayın,özellikle her gece yatmadan önce bu uygulamayı yaptığınızda göz altı morluk,torba ve ince çizgilerdeki farkı rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu yağların tamamı elde edemediğinizde edebildiğiniz kadarını ya da tek başına Mavi Kantaron yağını mutlaka kullanın.

Genel Cilt Bakımı ve Yaşlanma Karşıtı Mavi Kantaron Yağı Kremi:

Malzemeler:

10 ml.Mavi Kantaron Yağı,

20 Ml Soğuk Pres Nar Çekirdeği Yağı,

10 Ml.Civan Perçemi Yağı

20 ML.Soğuk Pres Üzüm Çekirdeği Yağı

Yapılışı:

Malzemelerde verilen tüm yağları karıştırın  ve elde ettiğiniz bu karışımı  temiz cildin tamamına, boyun altı dekolte bölgesine kadar gece yatmadan önce ve gerekiyorsa sabah dışarı çıkmadan 15 dk.önce bastırmadan hafif bir şekilde masaj yaparak cilde uygulayın.

Özellikle bıyık bölgesi dediğimiz burun ile dudak arasındaki,boyun altı,alın ve diğer bölge kırışıklıkları için oldukça etkili bir uygulama olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.