Mangonun Yararları


Mango

Mangonun bilinen pek çok yararı var.Özellikle C vitamini yoğun olarak bulunduran meyvede E vitamini de bolca var.

C vitamininin yoğun olarak bulunduğu Mango, erken yaşlanmayı önleyen meyvelerden biri(bayanlara duyrulur:)).  Daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için uzmanların önerdiği önemli bir meyve.

E ve C vitamini içerdiği için hafızanın güçlenmesini sağlıyor. Ayrıca Akciğer ve kalp sağlığı için de tavsiye edilir özelliklere sahip.  Potasyum, lif, antioksidan deposu olması sebebiyle  tercih edilmesi gerekiyor. Sindirim konusunda problem yaşayanlar, günlük bir mango tüketicisi olarak sorunlarına çözüm bulabilirler.

Turuncu ve koyu sarı meyveler beta karoten bakımından zengindir. Hücre zarını ve DNA’yı koruyarak oksidatif hasarlardan zarar görmesini engeller.Mangoyla ilgili yapılan araştırmalarda bu meyvenin vücudu kansere karşı koruduğu ortaya çıktı. Tümörlü hücrenin büyümesini kestiği saptandı.

Kanı sulandırma etkisine sahip olduğu için kanı sulandırma tedavisi görenler için bazı durumlarda tavsiye edilmez. Böyle bir durumda doktorunuza başvurup onay aldıktan sonra tüketebilirsiniz.

Beta Karoten maddesi içererek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca Mango’nun ana gıda maddesinin şeker olduğunu bilmenizde yarar var. Vücuda verdiği demir, kanı temizleme, sindirimi hızlandırma özellikleri ile her eve girmesi gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.