Kantaron Yağının Özellikleri


kantaron ve kantaraon yağı

kantaron ve kantaraon yağı

Kantaron hekimlikte, kozmetikte ve doğal tedavilerde kullanılan oldukça şifalı bir bitkidir. Kantaron yağı da hayatımızda pek çok noktada şifa dağıtan ve iyileştirici özelliği olan bir yağdır.

Özellikle yara ve yanıkların tedavisinde oldukça etkili olan kantaron yağı hem sürülerek hem de gerektiğinde içilerek kullanılabiliyor. Sadece yara ve yanık tedavisinde değil iltihapları iyileştirmede ve önlemede,antiseptik olarak ve kanama önleyici olarak ta kullanılıyor.

Kantaron yağı, kantaron bitkisinin zeytinyağında güneşte bekletilmesi ile yapıldığından hem kantaronun hem de zeytinyağının özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Kantaron yağı evinizde olması gereken adeta mucize  bir yağ.

Kantaron Yağının Faydaları:

*Antiseptiktir, bu nedenle  yarada mikrop üremesini engeller.

* İltihap önleyicidir,  bu nedenle  yarada herhangi bir iltihap oluşmasına engel olur.

*Damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa sürede durdurur

*Kanamayı durdurur.Hücre yenileyici özelliğiyle yaranın çabuk kapanmasını sağlar

*Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları yok eder, büyük bir rahatlama sağlar.

*Yanıklarda ve haşlanmalarda da kantaron yağı tedavide oldukça etkilidir. Yanıkları kısa sürede iyileştirdiği gibi, yanık anındaki acıyı dindirir. Yanığın mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller.

*Güneş yanıklarında da kantaron yağından yararlanabilirsiniz. Yanık bölgelerinize sürdüğünüzde acınızın azaldığını hemen hissedeceksiniz. Yanıklarınız kısa sürede iyileşecektir.

*Yara ve yanıklarda oluşan izlerin geçmesinde de önemli rol oynar.

*Trafik kazaları sonucu meydana gelen iç yaralanma ve iç kanamalarda hem sürülerek, hem de dahilen içilerek kullanılır. Damar büzücü oluşu sebebiyle iç kanamaların durmasına yardımcı olur.

*Hematomlarda (derideki mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ilgili bölgeye sürülüp masaj yapılır.

*Pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için, cilt bakım yağı olarak yararlanabilirsiniz.

*Kantaron yağı bebeklerin pişiklerinin geçmesinde de çok etkilidir.

* Yine bebeklerin karın ağrılarında kantaron yağı kullanıldığında ağlamaları sona erer. Ağlayan bebeğin karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır.

*Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Yalnız bu rahatsızlıklarda 1/10 oranında ardıç veya kekik yağı (yada her ikisi de) eklenerek kullanılır. Ağrıyan bölgeye bu yağla masaj yapılır. Kısa sürede ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

*Dahilen kullanımda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur.

*Yine dahilen iç ve dış varislerin tedavisinde etkilidir. Bunu damar büzücü özelliğiyle yapar.

*Mide ağrılarında ve mide ülserinin tedavisinde de dahilen kullanılır.

*Yaz-kış ayaklarını ısıtamayanlar kantaron yağından yararlanmalı. Ayakları üşüyenler  kantaron yağı-kekik yağı karışımını topuklarına sürmeliler.

Uyarı: kantaron yağı dahilen kullanımlarda yani içildiği durumlarda günde bir tatlı kaşığından fazla içilmesi uygun değildir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.