Demirhindi’nin Faydaları Neler?

Demirhindi

Demirhindi

Demirhindi  Arapça “hint hurması” demek olan “tamr-i hindi”  adından gelen Afrika kökenli olan bir ağaçtır . 10-25 m boyundaki ağaçlarda  7-20 cm uzunluğunda, 2,5-3,5 cm genişliğinde, keçiboynuzu meyvelerine benzeyen, koyu kestane renginde meyvesi olur. Demirhindi  ağacının ortalama ömrü 150 yıldır ve bir ağaçtan yılda 225 kg’a kadar meyve alınabilir.Afrika kökenli olmakla beraber tropikal ülkelerde ve özellikle Hindistan ve Mısır’da yetişir.Bunun yanında Senegal, Sudan, Orta Amerika, Guatemala, Meksika gibi ülkelerde de yetişir.

Demirhindi Afrika da baharat olarak kullanılan meyvelerin en başta gelenidir. Afrika’nın bazı bölgelerinde demirhindi kutsal ağaç olarak kabul edilir ve fillere uysal olmaları için yedirilir.

Demirhindi’ nin yararları:

*İshal yaparak bağırsakların çalışmasını sağlar ve kabızlığı giderir.

*Susuzluk gidericidir.

*Kusmaya iyi gelir.

*Ateş düşürücü özelliği vardır.

*İç sıkıntısını giderir, ferahlık verir.

*İltihaplı hastalıkla iyi gelir.

*Mideyi kuvvetlendirir.

*Romatizma ve kas ağrılarına iyi gelir.

*Ağız kokusunu giderici özelliği vardır.

*Demirhindi meyvesinde  protein, şeker, pektin, A, B1, B2, B3, B5 , B6 ,C vitaminleri ve potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, selenyum, bakır gibi mineraller bulunur.

Osmanlı padişahlarının vazgeçilmez içeceklerinden olan Demirhindinin hurma, şeker, bal, kakule, karanfil, kişniş tohumu ile yapılan şerbeti  dünyanın birçok yerinde serinletici bir içecek olarak tüketilir. Osmanlı Padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’nın en sevdiği içecek Demirhindi şerbetiymiş.

Demirhindi şerbeti tarifi:

Malzemeler:

1 litre su,

150 gram bal,

150 gram demirhindi,

2 adet karanfil,

1 parça kök zencefil,

2 parça kök zerdeçal,

3 adet kabuk tarçın,

1 adet çubuk vanilya,

5 adet kakule,

4-5 sap parça adaçayı.

Yapılışı:

Demirhindi meyvesi 1 litre suda 1 gece bekletilir. Daha sonra kaynatılır, bal ilave edilir. Kaynayan ballı suya baharatların içinde bulunduğu torba konur. 5 dakika daha kaynatılır. Sonra soğumaya bırakılan şerbet, 15-20 dakika sonra tülbentten süzülerek buzdolabına konur. İyice soğuduktan sonra servis edilir.Afiyet olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.