Biberiye Bitkisinin Faydaları


Biberiye Çayının Hazırlanışı, Biberiye Çayı, biberiye çayının faydaları, biberiye çayının hazırlanışı, biberiye çayının kullanımı,Biberiye banyosu,biberiye banyosu nasıl hazırlanır

 Biberiye  biberiye bitkisi

Kuşdili otu; 1-2 m yüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitki. Küçük, kalınca, ensiz ve kokulu olan yaprakları av ve kümes hayvanlarının etlerinden yapılan yemeklerde, et yemeklerinde ve soslarda kullanılır. Tazesinin kullanıldığı her yerde kullanılır. Yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yağ, tanen, acı maddeler, organik asitler ve glikozit elde edilir. Biberiye yağı; Haricen romatizma ağrılarını dindirici olarak kullanılır.

Biberiye bitkisinin faydaları:

Mide ve barsak uyarıcısı, idrar söktürücü ve safra artırıcı etkisi vardır. Uçucu yağ, uyarıcı olarak haricen kullanılır. Ayrıca hazımsızlığı giderir. Çarpıntıları keser, migreni keser. İdrar ve adet söktürür. Cildin esnekliğini ve sıklığını artırır. Sivilcelere iyi gelir.

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

2 çay kaşığı ince kıyılmış biberiye 1 bardak kaynar suyla haşlanır. 10 dk demlendikten sonra süzülerek içilir. Günlük 2-3 bardak içilebilir.

Biberiye banyosu :

 50 gr biberiye 1 litre suda kaynama derecesine kadar ısıtılır. 25-30 dakika demlenir süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir. Uyarıcı etkisi nedeniyle geceleyin yapılması tavsiye edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.