Beyaz Zambak Çiçeğinin Faydaları


Zambak

Zambak

Beyaz zambak diğer adıyla çayır zambağı pek çok hastalıkta ya da kozmetikte yararlıdır. Beyaz zambak yaprağı, yaralar, kesikler ve yanıklar için bitkisel tedavi olarak kullanılır.Ayrıca deride kabarcıklar, şarbon yaraları içinde şifalı bir bitkidir.

Beyaz zambak çiçeği kapalı bir şişe su içinde bekletilirse , bu su “göz ağrısına” iyi gelir. Alkol içinde bekletilen beyaz zambak çiçekleri ve yaprakları “cilt lekelerine”iyi gelir. Beyaz zambak çiçekleri krem haline getirilir ve bu krem yaralar için faydalıdır. Beyaz zambak çiçekleri ile yapılan bitki çayı kanı temizlemek için bire birdir.

Haşlanmış zambak kökü enfekte yaralar ve göğüs üzerine sürülerek öksürük giderilmesinde kullanılır. Ayrıca haşlanmış zambak kökü merhem halinde kaşlara sürüldüğünde “kaşların uzamasını” sağlar.Beyaz zambak kökü püre haline getirilerek küçük bir tencereye yerleştirilir, içine bir miktar balmumu eklenir ve iyice kaynatılır ve elde edilen akışkan su yatmadan önce kaşlara sürülür ise kaşlar için faydalıdır.

Yaprakları bakteri öldürücü, iyileştirici ve yaralardan kalan izleri yok edici etkiye sahiptir.Vücudun içinde ve dışında bulunan  çeşitli yaraları tedavi etmek için kullanılabilirler.

Beyaz zambak çiçeğinin yaprakları, ağrıyı hafifletmek için de yararlıdır. Ayrıca, bronşiyal sekresyonlar için balgam sökücü olarak da kullanılabilir. Bir de  “sinir sistemi” üzerinde sakinleştirici etkisi için de kullanılabilir . Aynı zamanda “kalp hastalıkları” için yararlıdır.

Zambağın tedavi için hazırlanışı:

Apse, yanıklar, harici yaralar haşlanmış veya fırınlanmış zambak kökleri sıcak bandaj ile sarılarak kullanılır, sıcak bir bandaj ile her 6-8 saatte bir değiştirilir. Bu iyileşme sürecine yardımcı olur.

Bir bardak suya bir çay kaşığı zambak çiçeği koyun, kaynar suda 15 dakika kaynatın ve filtre edin, günde 3 bardak kadar tüketebilirsiniz.

70cc alkol içinde 5 adet zambak yaprağı ile bir solüsyon hazırlayın. Genellikle sallayarak, 15 gün boyunca oda sıcaklığında hava geçirmez bir kapta saklayın. Alkol konsantre edildiğinde çok daha etkilidir fakat su ile seyreltebilirsiniz yaralar ve akneler için günde birkaç damla pamuk üzerine damlatarak akne ve yaralar üzerine sürebilirsiniz.

Göz ağrıları veya diğer göz hastalıkları için 2 çay kaşığı zambak çiçeğini 10 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın, bu suyu süzerek bir parça pamuk yardımıyla gözlerinize kompress yapın.

Beyaz zambak yaprakları, “kozmetik durumlar” ve “cildin dış sorunları” için yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.