Anason


anason

Anasonun  pek çok faydası vardır ve hoş kokusu ve şekerli , baharatlı tadıylada hamur işleri ve tatlılarda kullanılır.Ayrıca salata,sos,yemek ve likörlere kadar pek çok şeyde kullanılır.Aşırısı zararlı olacağından gereğinden fazla kullanmamalıdır.Kullanmadan önce öğütürseniz ya da ezerseniz kokusu daha da güçlü olur.

Midenin hareketini ve ifrazını artırır, böylece hazmı ko­laylaştırır. Tiksinme ve iştahsızlığı gidedir.Mide ve bağırsak spazmını giderir ve kusmaları önler.

Çocuklar süt­ten kesilirken yemeklere alışamaz, bunlara yemek üzerine anason çayı vererek hazım yolları kuvvetlendirilir ve yemeğe alıştırılırlar.

Mide ve barsakta bol gaz söktürür, ishali durdudur. Gazdan iteri gelen (bilhassa çocuklarda) karın ağrısını geçirir. yenidoğan bebeklerde  anne anason içmek suretile, sütü ile çocuğa yeterli  miktarda anason  geçer ve onun gazını azaltır.

Emziklilerde süt miktarı artırır. Genç kızlarda göğüsle­rin gelişmesini, orta yaşlılarda ise göğüslerin dolgunluğunu temin eder. Hamilelik devresindeki kusmaları azaltır. Adetin normal zamanda ve sürede olmasını sağlar.

Sinir krizlerini, sinir yorgunluğunu, migreni, bilhassa be­yin yorgunluğunu giderir. Akşamları iyi uyku verir.

Kalbi kuvvetlendirir, kan dolaşımını artırır, kalb çarpıntısını ve ya­lancı göğüs anjinini geçirir.

Bol idrar söktürür, vücuttaki suyu bollaştırır.

Erkek ve kadında cinsel arzuyu artırır.

Astım, bronşit ve öksürükte de çok fayda verir. Bronşları boşalır, rahat nefes aldırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.