Alman Papatyasının Yararları


Alman papatyası

Alman papatyası

Alman papatyası bilinen bitkisel çözümler içinde en sık kullanılan ve pek çok yararı olan bir çiçektir. Cilt sorunları dışında  özellikle sindirim bozuklukların da kullanılan şifalı bir bitkidir.

Alman papatyası gerginlik, sinirlilik ve cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Papatya Çiçeği antenflamatuar, antiseptik, spazm çözücü, gaz giderici, terletici, yorgunluk ve ağrı giderici olarak kullanılır. Ayrıca çocuklar için yatıştırıcı özelliği vardır.

Alman paptyasının çiçekleri  yaraları tedavi etmek için harici olarak kullanılır, güneş yanığı, yanık, hemoroit, mastitis ve bacak ülserleri için iyileştiricidir.

Alman papatyası proazulenes dahil olmak üzere çeşitli uçucu yağlar içerir. Bu proazulenes uçucu yağının Kamazulen içerdiği bilinir, Kamazulen ise anti alerjik ,astım ve saman nezlesi tedavisinde son derece yararlıdır, bu uçucu yağ buhar damıtma yöntemiyle elde edilir. Çiçekler, bir anti alerjik madde olarak kozmetik sanayinde kullanılır.

Alman papatyasının Diğer Kullanım Alanları:

Boya, Saç Bakımı, Sinek Kovucu. Çiçekleri saçlar için, bir saç şampuanı olarak kullanılmaktadır .Ayrıca tonik olarak cilt sorunları için kullanılır. Alman Papatyası böcek kovucu. papatya yağı parfümeride kullanılır. Altın renkli boyalar papatyanın sarı çiçeklerinden elde edilir.

Papatya Yağı Hazırlanışı:

 Kurutulmuş papatya, cam kavanoza konulur ve üzerine zeytinyağı eklenir, kavanozun ağzı hava almayacak şekilde kapatılır. Bir ay boyunca güneş gören bir yerde bekletilir. Tülbent yardımıyla bu karışım süzülür.

Elde edilen bu papatya yağı; Akne tedavisi, cilt sorunları, saç bakımı, Güneş yanıkları, yanıklar, Bademcik ve diş iltihaplarında gargara yapılarak (Bir bardak suya 10 Damla papatya yağı) kullanılır.

Papatya Çayı Tonik hazırlanışı:

Bir miktar papatya cam kavanoz içerisine konulur ve üzerine kaynar su dökülür ve soğumaya bırakılır ve süzülür, elde edilen bu sıvı sabah ve akşam sorunlu cilt üzerine sürülür, gözdeki kızarıklıklar, şişlikler için kompress yapılır. Ayrıca bu sıvı saç ve cilt bakımı için, banyo sırasında durulama suyuna bir miktar karıştırılarak saç ve beden yıkanır.

Papatya Çayı Hazırlanışı:

Bir fincan içerisine 3 adet papatya kurusu konur ve üzerine sıcak su dökülür 5 dakika demlenen papatya süt ile karıştırılarak içilir. Bu papatya çayı, mide ağrısı bağırsak gazları, ülser için ve sakinleştirici olarak kullanılır. Aşırıya kaçmamalıdır. Aşırı içilirse kusturur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.