Aleo Vera Faydaları Nelerdir?


Aloe vera

Faydaları saymakla bitmeyen ,evinizde yetiştirdiğinizde her an elinizin altında hazır bulunan evinizi şıklaştırmakla kalmayıp , sağlığınız ,cildiniz ve saçlarınız için pek çok yararı bulunan aloe vera ilgili isteğiniz , merak ettiğiniz ve ilginizi çeken tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Aloe vera, botanik adı, Aloe Barbadensis Miller olan, Liliaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Yeşil renkli, kenarları tırtıklı ve üçgen, sivri yapraklara sahip olan Aloe vera, yüz yıllardır başta cilt ve mide hastalıkları olmak üzere pek çok sağlık sorunun çözümünde kullanılmaktadır. Coğrafi kökeni, Sudan’da olduğuna inanılan bitki, daha sonra Akdeniz bölgesi, Asya, Avrupa ve Amerika dahil dünyanın birçok yerine yayılmıştır. Aloe vera başta A,C ve E vitaminleri ve mineraller olmak üzere folik asit, kolin, sakaridler, amino asitler, antrakinonlar, enzimler, lignin, saponin, ve salisilik asit bileşenleri gibi 75’den fazla aktif bileşen içermektedir.

Aloe vera, içeriğinde bulunan mineral ve vitaminler ve bunların faydaları şunlardır:

  • Kalsiyum, kemik gelişimi için faydalıdır.
  • Bakır, vücut dokusunun yenilenmesinde etkin rol oynar.
  • Selenyum çeşitli kalp rahatsızlıkları için oldukça önemli bir elementtir ve kanser tedavisindeki kemoterapinin yan etkilerini azaltmak için kullanılır.
  • Krom, kan şekeri seviyesinin sabitlenmesini sağlar.
  • Manganez, vücutta protein sentezlenmesinde, sindirimde ve besinlerden enerji üretilmesinde önemli bir etkendir.
  • Magnezyum, kalp ve beyin hücreleri için oldukça önemlidir.
  • Potasyum, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için gereklidir.
  • Sodyum minerali, sinir ve kas fonksiyonlarını korur
  • Çinko, bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir kaynaktır.

Aloe vera nasıl kullanılmalı?

Aloe vera bitkisini iki şekilde kullanabilirsiniz. Kendiniz yetiştirebilir yahut piyasada satılan hazır ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Piyasadan temin edecekseniz Aloe vera ürünlerinin etiketinde Uluslararası Aloe Bilim Konseyi onayı olmasına dikkat ediniz. Diğer yöntem evde yetiştirmektir. Bitkinin bol güneş almasını sağlamak ve toprağının yumuşak olmasına dikkat etmektir. Yaprakları içinde bol miktarda su depolayan Aloe bitkisini ayda iki veya üç defa sulamak onun için yeterli olacaktır.

Aloe Veranın Faydaları :

Aloe vera Ürtiker ve Cilt tahrişlerini yatıştırır

Aloe veranın, sedef, dermatit, oral mukozit, cerrahi yaralar ve cilt rahatsızlıklarının tedvisinde etkili olduğu saptanmıştır. Aloe vera hakkında cilt tahrişlerine yönelik ilk çalışma 1935 yılında ABD’de yapılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. İsveç klinik Fizyoloji bölümü tarafından 1996 yılında kronik sedef hastalığı üzerinde Aloe veranın etkileri araştırılmış ve olumlu etkisi yüzde 83 olarak saptanmıştır.

Aloe vera yaraların iyileşmesinde etkilidir

Çalışmalar, Aloe veranın sedef hastalığı, dermatit, soğuk çarpması, yanıklar ve iltihabı tedavi ettiğini göstermiştir. Aloe vera, bir antifungal ve bir antimikrobiyal ajan olarak güvenli bir şekilde kullanılabilir.  Aloe vera jel deriye radyasyon hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Nükleer savaş tehdidi baş gösterdiğinde ABD hükümeti termal ve radyasyon yanıkları tedavi etmek için Aloe vera üzerine araştırmalar yapmıştır.

Aloe vera Uçuk tedavisinde kullanılır.

Aloe vera jeli uçuk tedavisi için günde birkaç defa kullanıldığında iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmüştür.

Aloe vera vücut için doğal bir nemlendiricidir.

Cildi nemlendirir. Cildin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesini kazanmasına yardımcı olur. İçeriğindeki vitaminler ve besleyicilği sayesinde saçı güçlü ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Saç ölü hücreden arınır ve saç folikülleri etrafında cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olur.

Aloe vera jeli yüzünüz, boynunuz ve vücudunuz için kullanabilirsiniz, bu jel, cildinizin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesinin geri kazanılmasına yardım eder. Kadınlarda özellikle hamilelikte ve hızlı kilo alıp vermede oluşan çatlak vb cilt sorunları için Aloe vera mucizevi bir etkiye sahiptir. Doğrudan cilt kremi gibi kullanılabilir ama mutlaka doktora danışılması gerekir. Aloe veranın nemlendiricilik özelliğinden faydalanmak için yaprağının içindeki jeli çıkarın, yüz, göz çevresi ve boynunuza uygulayın.

Aloe vera Kabızlık tedavisinde kullanılır.

Laksatif Aloe vera iyice araştırılmış olup, lateks bulunan antrakinonlar, bağırsak su içeriğini artırır. Aloe vera, kabızlığın doğal tedavisinde etkin rol oynar.

Aloe vera Vücuttaki iltihabı tedavi eder, oluşumunu önler

Antioksidan sağlar, enflamasyonu (iltihaplanma) azaltır. Aloe vera vücuttaki iltihabı absorbe etmeye yardımcı olur. Örneğin A vitamini iltihabı azaltan bir antioksidan olduğu için sağlıklı bir cilt bakımı ve nörolojik fonksiyonlar için kritik bir rol oynar.

Aloe Veranın Zararları :

Aloe vera Hamilelikte kullanılması tavsiye edilmez

Hamile iseniz yahut emziren bir anne iseniz, Aloe vera kullanmamalısınız. Hamilelikte düşüğe yol açtığına ilişkin raporlar mevcuttur.

Aloe vera Alerjik reaksiyonlara neden olabilir

Alerjik reaksiyonlar aloe vera kullanımının sık görülen yan etkileri arasında bulunmaktadır. Bu durum ağızdan almanın yanı sıra bölgesel kullanım için de geçerlidir. Bu şikayetler kişiden kişiye değişmekle birlikte, kuvvetli bir etki görüldüğünde mutlaka bir doktora danışılmalı ve Aloe vera kullanma bırakılmalıdır.

Aloe vera Aşırı tüketimi halsizliğe ve kalp sorunlarına yol açabilir

Aloe veranın laksatif etkisi kanda elektrolit dengesizliklere neden olabilir. Bu durum andaki potasyum seviyesine ve düzensiz kalp atışlarına ve halsizliğe sebep olabilir.

Aleo vera Çocuklarda için kullanılmamalıdır

Çoçuklarda kullanımı ender olarak ishal ve mide şikayetlerine neden olabilir. Bu nedenle çocuklar için Aloe vera tavsiye edilmemektedir.

Aloe veranın aşırı kullanımı mide ağrısına neden olabilir

Aloe veranın fazla kullanımı hassas kişilerde mide ağrısı ve kramplara neden olabilir.

Aloe vera Ciddi yanıklar ve cerrahi yaralarda kullanılmaz

Ciddi yanıklar ve yaralar üzerinde Aloe vera kullanımı iyileşme sürecini geciktirebilir. Aynı durum cerrahi yaralar için de geçerlidir.

Aloe vera Bağırsak hastalıklarında kullanılmaz

Crohn hastalığı, ülseratif kolit ya da tıkanma gibi bağırsak hastalıklarından birine sahipseniz Aloe vera kullanmamalısınız. Hemoroidiniz var ise, Aloe verayı çok dikkatli kullanmalısınız. Günlük doz aşımı tavsiye edilmemektedir.

Aloe vera Böbrek hassasiyetinde dikkatli kullanılmalıdır.

Böbrek sorunlarınız var ise, Aloe verayı dikkatli ve danışarak kullanınız.

Aloe vera Ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılmaz.

Aloe vera, ameliyat öncesi ve sonrası koşullarda kan şekeri düzeylerini etkileyebileceğinden, bu gibi durumlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir nedenle ameliyet olmanız gerekiyorsa iki hafta önceden Aloe vera kullanımını bırakmanız gerekmektedir. Farelerde yapılan deneyler Aloe veranın yapraklarından yapılan Aloe özünün kanserojen olabileceğini kanıtlamıştır. Bu da yaprak içeriği olan aloin maddesinden kaynaklanmaktadır. İnsanlarda kanıtlanmış böyle bir durum mevcut değildir. Yine de göz ardı edilmemesi gereken bir bilgidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.