Yemekten sonra mide ağrısı nedenleri


Yaşlı-genç çoğumuz yemek sonrası mide ağrısından kıvranmaktayız. Uzmanlar böyle bir ağrı yaşamamamız için yediklerimize çok dikkat etmemiz gerektiğini altını çizerek yemekten sonra mide ağrısının nedenlerinden bahsettiler. İşte yemek sonrası ortaya çıkan mide ağrısının sebepleri;

 

Yemekten sonra mide ağrısı nedenleri

 

Beslenme sırasında tüketilen besinler mide asidini arttırabilir ve ülseri azdırabilir. Bu durumda kişi midesinde ağrı hisseder. Yemek yerken hemen doygunluk hissediyor, yemeğin ardından kusma ve bulantı şikayetleriniz oluyorsa, bunun sebebi ülserin o iki parmak bağırsağının çıkışını kapamasıdır.

Yemeğin ardından mide ağrısı görülmesinin bir başka nedeni de, damar tıkanıklığıdır. Tıpkı kalp-damar tıkanıklığına benzer. Ama bu tıkanıklık bağırsak damarlarında meydana gelen bir tıkanıklıktır. Öğün arasında bu damarlar kan ihtiyacı duyarlar. Yeteri kadar yemek yemeyen ya da hemen doyan kişilerde damarlar tarafından bu kan ihtiyacı karşılanamamaktadır.İşte bu yüzden ağrılar hissedilmektedir.

En çok korkutan neden ise, mide kanseridir. Yemekten sonra mide ağrısının nedeni mide kanseri de olabilir. Herhangi bir mide ve karın ağrısı şikayetlerinizde muhakkak gastroloji bölüm doktoruna başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.