Yaz İshali Neden Olur? Nasıl Geçer?


ishal

ishal

Çoğu kişinin günlük yaşamında sıklıkla karşılaşabileceği bir sorun olan ishal çeşitli nedenlerle olabilir. Kişinin gün içerisinde 3 kereden fazla ve sulu dışkı yapmasına ishal denir. İshal bazen yiyecekler ya da içecekler ishale neden olurken; sigara ve alkol tüketimi de ishal nedenleri arasında yer alıyor. Yaz aylarında ise sıcak hava nedeniyle besinlerde ya da içeceklerde oluşan mikroorganizmalar ishale neden olabilir. Gıda zehirlenmesi gibi durumlarda ishale neden olabilir.

İshal alınan besinler dışında gıda hassasiyeti olanlarda, kronik bazı hastalıklarda, gıda zehirlenmesinde ,gıda allerjisinde ve ani besin değişikliklerinde görülebilir.

İshal olmamak için sebze ve meyveleri iyice yıkamadan tüketmemek oldukça önemlidir.Besinlere bağlı olan yani sadece yediğiniz besinin bağırsakları daha çok çalıştırması ile oluşan ishal genellikle 1 gün içinde geçer, eğer ishaliniz 1 günden uzun sürerse mutlaka doktora gitmelisiniz.

İshal Berlirtileri:

İshal olan kişiler fazla su kaybettiği için aşırı halsizlik , ileri durumlarda bayılma  görülebilir, eğer önlem alınmaz ise ishal ölümle sonuçlanabilecek ciddi problemlere yol açabilir.İshal olan kişilerde bir diğer problem ise  besinlerin iyi sindirilmemesinden kaynaklanan mineral ve vitamin kaybı oluşur. Ayrıca  ishal olan birinde mide krampları, şişkinlik, mide bulantısı, sık sık tuvalete gitme gibi rahatsızlıklar görülür.

İshal Yapan Yiyecekler:

ishal yapan yiyecekler kesin olarak şu besinlerdir demek doğru olmaz. Besinler kişiden kişiye değişik şekillerde sindirilir ve farklı bağırsak metabolizmaları yiyeceklere farklı tepkiler verir.Bu nedenle her besin herkeste aynı etkiyi göstermez. Yine de belli başlı ishale sebep olan yiyecekleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Acı Biber: Metabolizmayı hızlandıran “capsaicin” adlı bileşen ishal nedenleri arasındadır.

Yapay Yağlar: Özellikle patates cipsinde kullanılan yapay yağ “Olestra” ishale yol açabilir.Bunun nedeni ise yapay yağların mideden ve bağırsaklardan hiç sindirilmemesidir.

Yapay Şekerler: Aşırı gazın nedenleri arasında da bulunan “sorbitol” ve “mannitol” gibi tatlandırıcılar sindirilemediği için ishale neden olabilir.

Kafein: Kafein bağırsak hareketini arttırarak kasılmalara ve ishale neden olabilir.

Suda Çözünmeyen Besin Lifi: Uzmanların sağlıklı bir sindirim için tavsiye ettiği besin ögeleri arasında yer alan lif, bazı durumlarda ishale neden olabilmektedir.Lif açısından zengin olan çiğ sebze ve meyveler, fındık gibi kuruyemişler bunlar arasında yer alır.

Alkol: Tüm sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyen alkol, vücudun aşırı su kaybetmesine de yol açtığı için, vücuda çifte zarar vermektedir.

İshal Nasıl geçer?

İshal olan kişide eğer ateş yoksa  uygulayacağı diyet ile ishali geçer. İshal olan kişi birkaç gün yağlı yiyecekler yememeli ve bol sıvı lamlı ve özellikle su tüketmeli ve kaybettiği vitamin ve minarelleri yerine koymalıdır. Eğer ishal geçmez ve ateş olursa mutlaka doktora gidilmelidir.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.