Vücutta Oluşan İltihaplı Şişliklerin Nedenleri Nelerdir?


Vücutta oluşan iltihaplı şişlikler

Vücutta oluşan iltihaplı şişlikler

Vücudumuzda şişkinlik, ağrı ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteren vücut iltihapları, vücudumuzdaki dokuların zararlı maddelere karşı gösterdiği reaksiyondur.

Vücuttaki iltihaplar  genellikle akut olarak görülse de bazen kronik olarak ta görülebilir.Vücutta oluşan iltihaplar kendilerini iltihaplı şişlikler olarak gösterebilirler.

Vücuttaki iltihaplı şişlikler neden olur ve vücuttaki iltihaplı şişliklere hangi rahatsızlıklar yol açar ? Bu soruların cevapları ise çoğunlukla değişiklik gösterse de pek çok faktör iltihap oluşmasında rol oynar.

İltihaplı Şişliklerin Nedenleri:

**Akut iltihaplar genellikle şişliğin oluştuğu bölgede dolaşım bozukluğu ve yavaşlamadan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

**Kan damarlarında genişleme olması, kanın gerekenden çok daha fazla gelmesi iltihap oluşumuna neden olur ve bu bölgede hem kızarıklık, hem ısı artışı ,hem ağrı ,hem de şişlik görülür.

**Bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalar da vücutta iltihaplı şişliklere neden olan  etkenlerdir.

**Çeşitli antijenler ve kanser hücreleri de vücutta iltihaplı şişlikler oluşmasının sebepleridir.

Çoğu zaman iltihap geçse  bile şişlik birkaç gün  daha devam edebilir.Mikroorganizmalardan kaynaklı olarak lenf bezlerinde de şişlikler oluşabilir ve lenf bezinde iltihaplı şişlik söz konusu olduğu zaman derhal uzman bir doktora başvurulmalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.