Vertigo: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Korunma Yolları


Vertigo

Başınız aniden dönüyor,hareket ve denge duygunuzu yitiriyorsanız vertigo rahatsızlığınız olabilir.Vertigo nedir diye düşünüyorsanız yazımız sizlere bilgi verecek.

Belirtileri:

Vertigonun en sık karşılaşılan belirtisi baş dönmesi, kulak çınlamasıdır.  Vertigo çok şiddetli olduğunda hastalarda gözlerde sıçrayıcı hareket, bulantı ve kusma, ayakta duramama şeklinde belirtiler de olabiliyor. Sonuçta insanın ayağının altından yer kayıyormuş gibi hissetmesi veya bir yana kayma gibi belirtilerle devam eder.

*Baş dönmesi

*Kulak çınlaması

*Bulantı ve kusma

*Ayakta duramama

*Ayağının altından yer kayıyor hissi ya da yana kayma.

Nedenleri:

Dengemizi koruyan ve hareket etmemizi sağlayan organlarımız kulak ve beyinciktir. Bu organlarda meydana gelen problemlerde vertigo oluşur.

Kulak ve beyinciğin olabilecek rahatsızlıkları:

*İç kulakta bulunan denge organı ile ilgili bir rahatsızlık,

*Meniere hastalığı: İç kulakla ilgili bir rahatsızlıktır. Genelde baş dönmesinin yanı sıra bulantı, kusma ve kulak çınlaması eşlik ediyor. Atakların tekrarı halinde işitme kaybı olur,

*Beyin sapı- beyincik birleşme bölgesindeki bir tümör gelişiminde vertigo meydana gelebilir. Çünkü bu bölgede denge siniri bulunur ve tümörün bu sinire baskı yapması sonucu ortaya çıkabilir.

* baş dönmesi

*Multiple Skleroz (MS) hastalığı,

*Kalp hastalıkları,

*Ağır kansızlıklar,

*Metabolik bozukluklar,

*Boyun kemiklerinde bozulmalar ve kireçlenmeler de beyin sapı ile beyinciği besleyen damarları sıkıştırarak vertigo yapabiliyor.

*Bazı psikiyatrik hastalıklar,

*Yaşlılık ve birçok hastalığı olanlar, (özellikle diyabet gibi),

*ÜSYE (üst solunum yolu enfeksiyonları) sonrası iç kulak tutulumu,

*Vestibüler Nörinit (İç kulaktaki denge ile ilgili sinyalleri beyine ulaştıran sinirin iltihaplanması),

*Kronik orta kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit),

*Menenjit veya diğer ateşli hastalıkların içkulağı etkilemesi,

*İç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümöral hastalıklar.

Tedavisi:

Vertigo genellikle başka bir hastalığın habercisidir. Bu nedenle öncelikle asıl hastalık tedavi edilmelidir. İlaç ve tedavi süreci hastalığa göre uygulanmalıdır. Tümörler hariç kulağa bağlı baş dönmeleri kısa ya da uzun zamanda kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Vertigo, beyin damar hastalığı, MS, beyin tümörü, boyun kemiklerinde kireçlenme gibi hastalıklarla ilişkili ise bu hastalıklara yönelik özel tedaviler uygulanıyor. Bu amaçla doktorunuz ayakta yada yatarken hatta yürürken bazı testlere tabi tutacaktır. Doktorunuz tedavi sürecinde size baş dönmesini azaltmak için vereceği bazı hareketler da bulunmaktadır.

Sarı ballıbaba bitkisini kaynatıp içerseniz baş dönmeniz azalabilir,Doğal olan bu çayı denemekte fayda var.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.