Uyku Hastalığı ( Narkolepsi )

Uyku hastalığı ( narkolepsi) nedir

Uyku hastalığı ( narkolepsi) nedir

Uyku hastalığı yani Narkolepsi gündüz aşırı uyku eğilimi gösteren bir hastalıktır ve kişinin yorgunluğa bağlı olarak uyumak isteği ile karıştırılmamalıdır. Narkolepsi’deki aşırı uyku hali kişinin öncesinde ve sürekli bir uyku hali yokken birdenbire uykusunun gelmesi ve uykusuna genellikle dinlenememesidir. Kısa süreli de olsa Narkolepsi’de uykular dinlendirici oluyor ve hasta kısa süre uyuduktan sonra kendini dinlenmiş hissediyor.

Uyku Hastalığı ( Narkolepsi ) Belirtileri:

*Gece yeterli derecede uyunmuş dahi olunsa gün içerisindeki aşırı uyku eğilimi görülmesidir.

*Narkolepsi sahibi hastalar en olur olmadık yerlerde ve zamanlarda, çoğunlukla kendileri de farkına varmadan uykuya dalarlar.

*Gün içerisindeki uyku atakları, bazen kendilerini uyararak bazense uyarmadan, fiziksel olarak uyuma ihtiyacının dayanılmaz olması şeklinde olmasıdır.

*Gün içerisindeki kısa uyku durumları birden fazla olabilir. Genellikle kişi bu kısa uykulardan sonra kendisini iyi hissederek uyanır, ne var ki uyku hissi birkaç saat sonra tekrar kendini gösterir. Bununla beraber gece uykusu esnasında sık sık uyanma  görülür.

*Narkolepsi yani uyku hastalığa hastalığına sahip kişilerde zaman içerisinde bu hastalığın beraberinde getirdiği birtakım sorunlar görülebilir. Tüm uyku hastalaında olmayan ama  narkolepsinin klasik semptomları arasında sayılabilecek bozukluklar: Katapleksi, hipnogojik halüsinasyon ve uyku felci.

Katapleksi kasların fonksiyonunu yitirdiği, anlaşılır konuşulamadığı, boyun ya da dizlerdeki gücün zayıflaması sonucu vücudu çökerten  bir durumdur. Süresi birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar uzayabilir. Kişi bilincini kaybetmez, yalnızca vücut fonksiyonları felce uğramış olur.

Uyku felci uyanma esnasında geçici bir konuşamama ya da hareket edememe durumudur. Bu genellikle korkutucu olsa dahi tehlikeli değildir.

Hipnogojik halüsinasyonlar ise son derece canlı, sık sık korkutucu olan , uykuya dalış ve uyanış esnalarında görülen, rüya benzeri bir durumdur.

Uyku Hastalığı ( Narkolepsi ) Tedavisi:

Tedavisi tamamen mümkün olmasa da kişinin yaşam kalitesinin düzeni ve semptomların azaltılması sağlanmaktadır. kişinin yaşam kalitesi için  bir an önce tedavi edilmelidir ve  tedavi geç kalınırsa zorlaşan ve uzun süren bir olaydır. Narkolepsi tedavisinde kişilerin yaşam tarzları düzenlemeleri yapılmaktadır ve kişilerin yaşam kalitesi en iyi şekilde tutulmaya çalışılmakytadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.