Tükenmişlik Sendromu


Hürrem Sultan ,Meryem Uzerli

Hürrem Sultan ,Meryem Uzerli

Muhteşem Yüzyıl dizisinin Hürrem Sultan’ı Meryem Uzerli için son günlerde sıklıkla kullanılan ve hakkında bu konuda pek çok haber yapılan tükenmişlik sendromu pek çok kişinin ilgi odağı haline geldi. Özellikle ünlü oyuncunun hayranları Meryem Uzerli gerçekten tükenmişlik sendromu yaşıyorsa bu hastalığı bilmek istiyorlar. Böylece Meryem Uzerli’nin diziye devam edip etmeyeceği anlaşılabilecek. pek çok kişi Meryem Uzerli’nin Muhteşem Yüzyıl’dan ayrılıp ayrılmayacağını merak ederken dizinin yapımcıları bu konuda bir açıklama yapmadılar.Bakalım Hürrem Sultan’ın hastalığı neymiş?Ben de sizlerle bu yazımızda tükenmişlik sendromu ile ilgili bilgileri paylaşacağım.

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Meryem Uzerli

Meryem Uzerli

Tükenmişlik kişinin kendi içine çekilmesi, çevresine karşı ilgisini kaybetmesi ve başarısızlık duygularını yoğun olarak yaşaması olarak tanımlanabilir.

Tükenmişlik sürecinde kişinin üretkenliği ve kendine olan saygısı azalır. İş ile ilgili hoşnutsuzluğu artar, çok sayıda fiziksel semptom ortaya çıkar, aile içi ilişkilerde bozulma ve duygularda değişiklik (saldırganlık, anksiyete, depresyon gibi) sık görülür. Genellikle yaptıkları iş için heyecanın yitirilmesi ve  tatminsizlik hastalığın son sürecidir.

Tükenmişlik Sendromu Nedenleri:

 • Uzun süreli stres yaşanması,
 • Yoğun çalışma temposu,
 • Metropol şehirlerde sıkça karşılaşılan havasız, küçük ve dar ofisler,
 • Elektronik cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaları,
 • Cep telefonu sinyalleri, TV ve Radyo dalgaları, telsiz dalgaları, yüksek gerilim hatları, baz istasyonları gibi elektromanyetik kirlilik,
 • Alkol alışkanlığı, uykusuzluk, depresyon ve anksiyete sorunları,
 •  Hastalık sebebiyle kullanılan bazı ilaçlar,(kanser, epilepsi ve depresyon ilaçları gibi)
 • Vitamin eksikliği, (B12 folik asit, demir eksikliği ve troid hormonlarının yetersizliği)

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri:

Hürrem Sultan

Hürrem Sultan

Psikofizyolojik belirtiler: Yorgunluk ve bitkinlik hissi, enerji kaybı, kronik soğuk algınlığı, sık baş ağrıları ve uyku bozuklukları, gastrointestinal bozukluklar ve kilo kaybı, solunum güçlüğü, psikosomatik hastalıklar sayılabilir.

Psikolojik belirtiler: Duygusal bitkinlik, kronik bir sinirlilik , çabuk öfkelenme, zaman zaman bilişsel becerilerde güçlükler yaşama, hayal kırıklığı, çökkün duygu durum, anksiyete, huzursuzluk, sabırsızlık, benlik saygısında düşme, değersizlik, eleştiriye aşırı duyarlılık, karar vermekte yetersizlik, apati, boşluk ve anlamsızlık hissi, ümitsizlik.

Davranışsal belirtiler: Sık hatalar yapma, bazı şeyleri erteleme ya da sürüncemede bırakma, işe geç gelme, izinsiz olarak ya da hastalık nedeni ile işe gelmeme, işi bırakma eğilimi, hizmetin niteliğinde bozulma, işte ve iş dışındaki ilişkilerde bozulma, kaza ve yaralanmalarda artış, meslektaşlara ve hizmet verilen kişilere, mesleğe vb. karşı alaycı bir tavır sergileme, işle ilgilenmek yerine başka şeylerle vakit geçirme, yapılan işe ve iş yerine ilginin kaybı.

Tükenmişlik Sendromunda Yapılabilecekler:

 • Kişi kronik stres oluşturan durumlardan uzaklaştırılmalıdır.
 •  Sağlıksız çalışma ortamlarından uzak durulmalıdır. Çalışanların fiziksel sağlığı kadar ruhsal sağlıkları da düşünülmelidir.
 •  Havasız mekanlarda insanların çalıştırılmasına engel olunmalıdır.
 •  Günlük düzenli spor aktiviteleri yapılmalıdır. İş aktiveleri arasında ya da sonrasına herhangi bir müzik aleti ile uğraşmak beyini dinlendirir.
 •  Yoğun iş aktiviteleri arasında tatil ve dinlenmeye zaman ayrılmalıdır.
 • Sınavlara hazırlanan öğrenciler ise düzenli aralar vermeli ve aralarda spor, müzik gibi etkinlikler yapmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.