Tırnak Batması ve Tedavisi


tırnak batması

Tırnak batması çok acı veren bir durumdur.Birçok nedenden olabilecek bir rahatsızlıktır. Tırnak batması, ayak parmak tırnağının yumuşak dokunun içine doğru batmasıdır. Bu durum genellikle ayak başparmağında oluşur.

Belirtileri:

Tırnak battığında batağın tırnağın çevresinde kızarıklık,ağrı,şişme be bazen yaranın iltihaplanması görülür.

Nedenleri:

*En sık olarak hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları,

*İyi uymayan dar veya sivri burunlu ayakkabılar,

*Devamlı darbelere maruz kalan tırnaklar (sporcular, uçak hostesleri ve bütün gün ayakta çalışan kişiler),

*Hamilelik ve doğum sonrası dönemleri,

*Tırnakların mantar enfeksiyonu vs.

Tedavisi:

Pek çok tedavi yöntemi olmakla beraber tırnsk batması genellikle tekrarlayıcıdır.Bunlar; cerrahi müdahale,lazer tedavisi,kimyasal maddelerin kullanım ve elektrikli bir cihaz ile yapılan bir yakma yöntemi oln koterizasyondur.

Tırnak batması evde yapılabilecekler:

Tırnaklarınızı, özellikle de başparmak tırnağınızın kenarlarını çok kısa kesiyorsanız tırnak batmasına zemin hazırlamış olursunuz. Bir çok kişi tırnaklarını keserken tırnak kenarlarını köşeli bırakmak yerine parmak şekline uygun, yuvarlak kenarlı keser.Bu şekilde kesilen tırnağın parmak derisi içine büyüme eğilimi vardır. Bu durumda tırnak kenarı kıvrılarak deri içine batar.

Çok sıkı veya ayağa küçük gelen ayakkabılar giyilmesi de tırnak batmasına neden olabilir.Tırnak batması halinde parmak sert, şiş ve duyarlı olur. İleri dönemde kızarık ve infekte hale gelebilir, bu durumda duyarlılığı daha da artar. Bu durum bütün ayak parmaklarında görülebilmesine karşın en sık ayak başparmağında rastlanır. Tırnağın yumuşak doku içine batması ile yumuşak dokunun tırnak üzerine ilerlemesi aynı sonuca neden olur.

Tırnak kenarındaki kızarıklık, ağrı ve şişliğe bazen abse de eşlik edebilir.Tırnak batması biröok nedenle gelişebilir. Bazı olgular doğumsal sebeplidir, bunlarda tırnak başparmağa oranla büyüktür. Ayağın bir yere çarpılması veya üzerine basılması gibi travmalar sonucunda da tırnak batması gelişebilir.

Fakat, en sık rastlanan neden dar ayakkabı giyilmesi ve tırnakların yanlış kesilmesidir.Tırna batmasını önlemek için;Tırnaklarınızı doğru şekilde kesin,ayağınıza uygun ayakkabılar giyin ve ayak bakımınıza özen gösterin.

Tırnak batması teşhis konur konmaz tedavi edilmelidir. Şayet infeksiyon gelişmeden önce teşhis konulmuşsa evde uygulanacak basit tedaviler yeterli olabilir.Bunlar:

* Ayağın günde 3-4 kez ılık suya sokulması,

* Günün diğer kısımlarında ayağın tamamen kuru tutulması,

* Ayaktaki kızarıklık ve şişlik geçene kadar rahat ayakkabılar, tercihan sandalet giyilmesi,

* Basit ağrı kesiciler alınmasıdır.

Bu önlemlerle yakınmalar 2-3 gün içinde geçmezse veya daha da kötüye giderse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.