TENS Nedir?

TENS Nedir?

TENS (Transkutan Elektrische Nerven Stimülation), deri yoluyla verilen elektrik akımı ile yapılan sinir stimülasyonuna verilen addır.

TENS cihazları ilk etapta ağrı tedavisinde kullanılır. Tarihine bakıldığında yazılanlara göre mısırlılar ağrı tedavisinde elektrikli yılan balıklarını kullanarak ağrı tedavisi yapıyorlardı. 1850 yılında ilk olarak Amerika’da elektrik akımı yardımıyla bölgesel narkoz yapıldı. 1965 yılından beri Avrupa’da her geçen gün daha fazla elektrik akımıyla ağrı tedavisi yapılmaya başlandı.

Tens

Tens

TENS cilde yerleştirilen elektrotlar üzerinden sinir sistemine kontrollü düşük gerilimli elektrik akımının uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Deri üstünden sinirsel uyarı, sinir uçlarının içinden geçen iletimi önler ve böylece beyin ağrı sinyallerini algılamaz. TENS’ in gelişmesi sayesinde elektrik akımıyla ağrı tedavisinin önemi artmıştır.

TENS’in Etki Mekanizması:

TENS sayesinde beyinde ve omurilikte ağrı kesici maddelerin üretilmesini sağlayan sinirler harekete geçirilir. Böylelikle ağrının geçmesinde vücudun kendisi tarafından üretilen maddeler kullanılmış olur. Yani vücut, ağrıya karşı dışarıdan bir madde verilmeden kendi olanaklarıyla karşı koyar. Uygulama ne kadar uzun süre yapılırsa etki süresi o oranda uzun sürer. Bu durum terapi süresine bağlı olarak saatler veya günler arasında değişir.

Tens aleti

Tens aleti

Tens’in Etkili Olduğu Hastalıklar:

*Ameliyat Sonrası Ağrılar

*Menstruasyon (Adet Görme)

*Belde ve Boyun Bölgesinde Disk Kayması

*Kısmi Geçici Felç

*Böbrek Hastalıkları

*Boyun Ağrısı

*Aşırı Yorgunluk

*Omuz Ağrısı

*Romatizma

*Erkeklerde Cinsel Bozukluk

Tens uygulama

Tens uygulama

*Kireçlenme

*Karın Ağrısı

*Bel Ağrısı

*Eklem Ağrısı

*Varis

*Siyatik

*Migren

*Kramp

*Selülit

*Tansiyon

*Zayıflama

*Menopoz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.