Tampon Kullanırken Dikkat Edilecekler


Vajinal tampon ile havuza girilir mi?

Vajinal tampon ile havuza girilir mi?

Kadınların en sıkıntılı dönemleri olan adet dönemleri yani mentruasyon dönemleri özellikle yaz aylarında kendini daha çok belli eder. Bunun sebebi ise deniz ya da havuza girilecek zamanlarda adetli olmanın verdiği sıkıntıdır. Kadınların özellikle adet zamanında tercih ettikleri vajinal tampon ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istedim.

Vajinal Tampon Nedir?

Adet kanaması ( menstrüasyon ) sırasında kanamanın vücut dışına çıkmadan vajen içinde emilmesini sağlayan pamuklu ürünlere tampon denir.  Silindir şekilli vajinal tamponlar özellikle yaz aylarında adet zamanında denize ya da havuza girmek isteyen bayanlar tarafından tercih edilir.

Vanijal tamponlar pedlere oranla daha riskli olmamakla beraber dikkat edilmesi gereken  tamponun doğru yerleştirilmesidir. Vajinal tampon kullanımı sırasında tuvalete gidilebilir ve tamponun değiştirilmesi gerekmemektedir.

Vajinal tamponlar ile ilgili bir diğer soru ise bakireler vajinal tampon kullanabilir mi? Bakireler için üretilen tamponlar bulunmakla beraber tamponun yerleştirilmesi surasında problemler oluşabileceğinden bakirelerin vajinal tampon kullanması pek önerilmez.

Vajinal tampon kullanımı sırasında en çok dikkat edilmesi gereken kural tamponun zamanında geri çekilmesidir. Zamanında geri çekilmeyen tampon toksik şok sendromuna sebep olabilir.

Toksik şok sendromu nedir?

Vücudumuzda ya da çevremizde yer lan bir bakteri olan Stafilokok tarafından  salgılanan toksinlerin oluşturduğu kan zehirlenmesidir. Vajinal tampon kullanımının neden toksik şok sendromuna neden olduğu tam olarak açıklanamamışsada zamanında çıkartılmayan tamponlarda oluştuğu gözlenmiştir.

Toksik şok sendromu belirtileri arasında yüksek ateş, titreme,üşüme,bulantı,kusma,karın ağrısı,halsizlik, baş dönmesi ve baş ağrısı sayılabilir. Vajinal tampon kullanımı sırasında bu belirtilerden biri ya da birkaçını hissettiğinizde tamponu derhal çıkartıp bir doktora başvurmalısınız.

Vajinal Tampon Kullanımında Dikkat Edilecekler:

* Vajinal tamponlar asla 8 saatten uzun uygulanmamalıdır.4-68 saatte bir değiştirilmelidir.

* Gece yatarken kesinlikle vajinal tampon uygulanmamalıdır.

* Aynı anda birden fazla tampon kullanılmamalıdır.

* Vajinal akıntı nedeni ile tampon kullanılmamalıdır.

* Vajinal tampon kullanıldığı anda  cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.