Su Çiçeği Hastalığı


su çiçeği belirtileri

su çiçeği belirtileri

Özellikle çocuklarda olmakla beraber bazen yetişkinlerde de görülebilen bir hastalıktır su çiçeği. Kişiden kişiye değişik şekillerde geçirilen su çiçeği hastalığı döküntü ve kaşıntı ile seyreden virütik bir hastalıktır. Genellikle kış sonu ve ilkbahar aylarında geçirilen su çiçeği hastalığı direk temas ile ya da havadan hasta kişilerin salgıları ile bulaşır.Su çiçeği hastalığına  Varisella Zoster virüsü neden olur.

Su çiçeği nasıl bulaşır?

Su çiçeği kişiden kişiye  hapşırma, öksürme ile havaya dağılan virüsün solunum yoluyla alınması veya göze  teması sonucunda bulaşır. Ciltteki su çiçeği döküntülerine dokunmakla da su çiçeği bulaşır.

Su çiçeği hastalığına neden olan Varisella Zoster virüsi yaklaşık 1-2 saat canlı kalabilen ve çok hızlı yayılan bir virüstir. Bu nedenle su çiçeği çok hızlı bulaşır.

Su çiçeği virüsü hasta kişinin döküntülerindeki sıvı ile temas veya burun ve boğaz sıvıları yoluyla yani solunum yoluyla yayılabilir.

*İnsandan insana soluma, öksürme ve hapşırma yoluyla.

*Su çiçeği döküntüleri çok bulaşıcı olduğu için hastayla doğrudan temas yoluyla.

*Çocukların kreş, okul, vb. toplu bulundukları ortamlarda bulaşma çok hızlıdır.

Su çiçeği ne zaman bulaşır?

Döküntülerin ortaya çıkmasından  2 gün önce ve 4-5 gün sonrasına kadar hastalık bulaşıcı durumdadır. Döküntülerin görülmesinden 2 gün öncesine kadar su çiçeğinin belirgin klinik belirtiler görülmediğinden su çiçeğinin bulaşması kolay ve sinsi bir süreç izler.

Su çiçeği belirtileri:

Su çiçeği hastalığı bulaşmayı  izleyen ilk 4 gün içinde virüs üst solunum yolu lenf bezlerine yerleşerek çoğalmaya başlar. 7. günde karaciğer ve dalak başta olmak üzere diğer organlara dağılarak çoğalmayı sürdürür. 14. günde kişide ateş, başağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi genel belirtiler ortaya çıkar ve hemen ardından yüz ve saçların arka diplerinden başlayarak omuz ve sırta, daha sonra kol ve bacaklara yayılan içi sıvı dolu cilt döküntülerle devam eder.Döküntü önce kırmızı kabarıklık şeklinde başlar daha sonra içi sıvı dolu hale geçer. Hafif geçirilen su çiçeği enfeksiyonunda döküntü sayısı 10-20 tane kadar az olabilmekle birlikte genellikle 300-500 adet döküntü oluşur, bu döküntüler zamanla kabuklanır ve yaklaşık iki hafta içinde dökülür.

Döküntüler kaşıntılı ve farklı boylardadır ve içinde sıvı bulunur ve 5-6 günlük bir süre içinde kabuklanarak kurur ve bulaştırıcılığını kaybeder. Gözlerde ve ağız içinde de döküntüler ortaya görülebilir. 2-3 hafta devam eder ve hastalığı geçirmek kişide hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık sağlar.

*Ateş

*Halsizlik

*Döküntü

*Kaşıntı , su çiçeğinin genel belirtileridir.

Su çiçeği aşısı:

Su çiçeği aşısı ilk olarak Japonya Osaka Üniversitesi’nde 1974 yılında Japon bilim adamı Profesör Doktor Michiaki Takahashi ve arkadaşları tarafından geliştirildi.1995 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylandı.

Su çiçeği aşısının genel kullanımı il birlikte hastalık belirgin oranda azalkmakla birlikte hastalığı geçirenlerde daha hafif geçirirler. Su çiçeği aşısı 13 aylıktan büyük bebelerde bir kez ve birde 5-6 yaşlarında da tekrar yapılarak bağışıklık sağlanır.

Su çiçeği aşısını kimler olmalıdır?

Su çiçeği hastalığını geçirmemiş olan;

* Bir yaşından itibaren (tercihen 15 aylık) tüm çocuklar

*Kreş ve okula başlayacak olan çocuklar

*Bağışıklık kriterleri uygun akut lösemili bireyler, immünyetmezliği (bağışıklık sisteminde yetersizliği )olanlar

* Kronik hastalığı bulunanlar

*Organ nakli planlanan hastalar

*Sağlık personeli

*Kreş ve okul personeli

*Çocukluk çağında aşılanmamış adolesan ve erişkinler.

*Doğurgan yaşta olan ve gebe kalmayı planlayan anne adayları

Su çiçeği tedavisi:

Su çiçeği tedavisi bağışıklık sistemi normal olan kişilerde sadece kaşıntı ve ateşi önlemeye yöneliktir. Kaşıntı için losyonlar verilebilir. Ateş için ise ateş düşürücüler verilir.Ama ateşi düşürmek için bu  çocuklara kesinlikle aspirin verilmemelidir. Çünkü virüs enfeksiyonu geçiren çocuklara aspirin verilirse Reye sendromu denen rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali vardır ki bu çok tehlikeli bir hastalıktır.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.