Şişkinliği önlemenin yolları

Özellikle kadınlar olarak şişkinlik önemli bir sorundur.Bunun nedenleri arasında vücudun su tutması,sindirilemeyen besinler,bağırsakların düzenli çalışamaması sayılabilir.Şişkinliği önlemek için dikkat etmemiz gerekenler:

  • Buğday ve türevi besinler şişkinliğe neden olur. Onun yerine, Pirinç ve yulaf gibi daha iyi tolere edilen besinlere yönelin. Mısırlı kahvaltı gevrekleri yerine kepekli olanları tercih edin ya da kahvaltıda meyveli yoğurt yiyin.
  •  Sebze ve meyve sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağladığından, bol bol meyve – sebze yiyerek ve bol sıvı içerek kabızlığı önleyin. Ayrıca ihtiyaç hissettiğinizde tuvalete gidin. Tuvalete gitmeyi ertelemek kabızlığa ve şişkinliğe neden olur.
  •  Probiyotik besinleri tüketmeyi deneyin. Bunlar, sindirim sisteminizdeki iyi ve kötü bakteri dengesini düzeltmenize yardımcı olur. Probiyotikleri,  her gün doğal yoğurt yiyerek ya da yoğurtlu bir içecek içerek vücudunuza alabilirsiniz.
  •  Potasyum içeren meyveleri tüketmeye gayret edin. Elma, armut ve kayısı iyi potasyum kaynaklarıdır ve potasyum, bedeninizin sıvı dengesini düzeltmenize yardım eder. Bu meyvelerde, bağırsak hareketlerinizi düzenleyen, lifler bol miktarda bulunur. Kiraz ve turunçgiller de şişkinlik yapmayan meyvelerdendir.
  •  Ananas şişkinliği yenmenin en iyi yollarından biridir. Ananasta bulunan mucize enzim brom elin, sindirimi kolaylaştırır, gazı azaltır ve midenizi rahatlatır. Ama anansın taze olanı daha makbuldur. Satılan konserveler tazesi kadar etkili değildir.Taze ananas, konservesinden iyidir, konserve ananasta çok daha az brom elin bulunur.
  • Papaya da şişkinliği geçirmede etkili bir meyvadir. İçerdiği papainadli enzim, özellikle ağır, etli yemeklerden sonra sindirime iyi gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.