Saçkıran Hastalığı, Nedenleri ve Doğal Çözümler


Saç kıran hastalığı

Saç kıran hastalığı

Saçlarımızın sağlıklı olması ve güzel görünmesi herkes için oldukça önemlidir. Kişinin benlik imajı için saçlarının sağlıklı olması ve şık görünmesi gereklidir.Saçlarla ilgili sorunlardan bir tanesi de saç kıran hastalığıdır.

Saçkıran Hastalığı (Alopesi Areata) nedir?

Saçkıran hastalığı genellikle saç bölgesinde yuvarlak yamalar halinde kelliğe neden olan bir saç dökülmesi durumdur. Bu hastalığa bazen yüzde sakal bölgelerinde de rastlanır. Bazı durumlarda, saçkıran hastalığı bazı otoimmün hastalıklar ile ilişkili olmasına rağmen saçkıran hastalığının nedeni bilinmemektedir. İnsanların yaklaşık beşte birinde ya da ailesinin bireylerinde yaşanmış bir saçkıran hastalığı öyküsü vardır.

Saçkıran Hastalığı için Doğal ve Bitkisel Çözümler
Saçkıran hastalığında dökülen bölgedeki saç genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmadan bir yıl içinde tekrar çıkar. Aşağıda saçkıran hastalığı için araştırılmış bazı doğal çözümler vardır.

1) Saçkıran Hastalığında Uçucu Yağlar
Uçucu Kombinasyon yağlar saçkıran hastalığına iyi geldiği düşünülen yağlardır ve bunlar; kekik, biberiye, lavanta, sedir ağacı yağından oluşan bir uçucu yağlar karışımıdır. Kekik, biberiye, lavanta, sedir ağacı yağı aynı oranlarda karıştırılarak  günlük olarak kafa derisine  masaj  yapılmalıdır.

2) Saçkıran hastalığında Soğan Suyu
Saç kıran hastalı olanlarda yapılan bir çalışmada soğan suyunun etkisinin özellikle saç kıran hastalığına yakalanmış erkekler üzerinde fazla olduğunu göstermiştir.

3) Saçkıran Hastalığında Hipnoz Tedavisi
Saçkıran hastalığı olan kişilerde saç büyüme ve gelişimi üzerinde hipnozun kullanımını araştırılmıştır.Hipnoz tedavisinden sonra, tüm hastalarda anksiyete ve depresyon tedavisinde iyileşmeler gözlemlenmiştir, bu durumda saç kıran hastalığında iyileşme  sağlamıştır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.