PET nedir?


Pek çok hastalığın tanısını koymak amacıyla değişik görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır.Bu yöntemler arasında yer alan Pozitron Emisyon Tomografisi kısa adı PET olan yöntem detaylı hastalıklar hakkında bir bilgi vermektedir.

PET çekimi

PET çekimi

PET nedir?

Positron Emission Tomografisi ( PET ) hastaya radyoaktif madde vererek vücuttaki biyodağılımı 3 boyutlu işlemlerle inceleyen tomografik işleme verilen addır. Son dönemler de PET’ e bilgisayarlı tomografi cihazının entegre edilmesiyle PET CT  dediğimiz sistemoluşmuştur. Bu sistem  özellikle kanser hastalıklarının tanısında önemli  bir yöntem olmuştur.  PET CT özellikle Dünya da ve Türkiye de kanser hastalıklarında , ayrıca nörolojide ve kardiyolojide geniş bir kullanım alanına sahiptir.

PET Taraması hangi hastalıklarda kullanılır?

* PET/CT, onkolojik hastalıkların teşhisinde, evrelendirilmesinde (yaygınlığın belirlenmesinde) ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde kullanılmaktadır

* Onkolojik hastalıkların dışında, kalp krizi geçiren hastalarda kalp kasında canlı doku varlığını belirlemede kullanılabilmektedir.

* Nöroloji alanında epilepsi (sara) odaklarının doğru biçimde belirlenmesinde kullanılmaktadır.

* Alzheimer gibi hastalıkların erken dönemde yakalanmasını sağlamaktadır.

PET CT Uygulaması:

Hastalara ilaç enjekte edildikten sonra vücutta dağılması için 45-60 dakika beklenir. Bu süre dolduğunda tarama başlar. Tarama 35 – 45 dakika sürer. Gerekirse ek çekim yapılır.

PET Taraması  Kimlere Yapılamaz?

FDG’nin herhangi bir alerjik reaksiyonundan bahsedilmemiştir. Ancak radyasyonun etkilerinden dolayı gebelerde ve FDG’nin süte geçebilmesi nedeniyle süt veren annelerde yapılmaması önerilir. Süt veren olgularda gerekli olursa annenin tetkik yapıldıktan sonra 24 saat sütünü sağıp atması önerilir.

PET Taramasında Hasta Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Hasta işlemden  en az 4 saat öncesinden aç bırakılır. Bu süre içinde yemek yenmemeli, kalorili içecekler içilmemeli, sakız çiğnenmemelidir. Bununla birlikte istenilen düzeyde su içilebilir.

Şeker hastalığı olanların randevu alırken rahatsızlığı hakkında bilgi vermesi ve doktorundan alacağı talimatlara uyması gerekir. İnsulin ve oral antidiabetikler hariç kullanılan diğer ilaçların kesilmesine gerek yoktur.

İşlem  öncesi 24 saat ağır eforharcanmaması gerekir. Tetkik günü rahat kıyafetler giyilmeli, metal aksesuarlar kullanılmamalıdır.

PET Taramasının avantajları nelerdir?

  • Kanserli hücrelerin erken evrede ve doğru olarak teşhis edilmesine olanak sağlar.
  • Nüksler (tekrarlama) daha erken tespit edilir.
  • Mükemmel görüntü kalitesine ve çözünürlüğe ulaşılır.
  • Çok daha kısa sürede tamamlanabilir.
  • Radyoterapi ile tedavi edilen tümör daha etkin biçimde ışınlanabilir.
  • Bu şekilde çevrede bulunan sağlıklı dokular korunur

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.