Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük için Ne Yapılabilir?


Öksürüğe iyi gelen doğal yollar

Öksürüğe iyi gelen doğal yollar

Öksürük özellikle bahar ve kış aylarında hemen hemen herkeste görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle çocuklarda daha sık görülmekle beraber yetişkinlerde de görülür.

Öksürük için öncelikle öksüren kişinin bulunduğu ortam iyi havalandırılmalı, odası nemlendirilmeli, bulunduğu ortam fazla sıcak olmamalı ve öksüren kişi bol sıvı tüketmelidir.

Öksürüğü kesmek için doğal yöntemler:

*Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç tane de çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanabilirsiniz.1 yaş altı çocuklar için bal kullanmayın.

* 4 yemek kaşığı bal,1 yemek kaşığı tarçın ve 1 tatlı kaşığı toz zencefili karıştırarak macun yapın ve günde iki kez 1 tatlı kaşığı yiyin, boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelir. Çocuklara uygulamayın.

* İki tatlı kaşığı dut pekmezine1 çay kaşığı karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık yiyin. Bir iki güne kadar öksürüğünüz  geçecektir. Yetişkinler ve çocuklar kullanabilir.

* 1 çay kaşığı karabiber ile 1 tatlı kaşığı bal karıştırarak sabahları yenilir. Ardından da bir bardak ılık  süt içilir.

* Çocuğunuzu uykuya yatırırken oda sıcaklığındaki balı sırtına sürüp, üstüne gazete veya kağıt havlu ile kapatıp, uyumasını sağlayın. 2-3 gün yaptığınızda öksürüğü kesilecektir.

* Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatılıp içilirse, öksürük geçer.

* Nişastayı suyla kaynatıp içine limon yada portakal suyu koyun biraz da pekmez ekleyin. Bu karışımı öksüren çocuğa ılık ılık içirin.

* Biraz zeytinyağını ısıtın ve içine karabiber atarak pişirin, iyice yansın. Sonra ılınınca öksüren çocuk veya yetişkin kişinin, sırtına ve göğsüne sürüp ovun. Üzerine  sıcak bez örtün ve giyinmesini sağlayın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.