Mutfaktaki El Yanıkları Nasıl Geçer?


el yanığı

Mutfak kazaları hepimizin başına gelebilen çoğunlukla hafif atlattığımız olsada çok ciddi olan kazalarda var. Kazalar ister hafif ister ciddi olsun dikkatli olmak gerektiren olaylar.Özellikle mutfakta el yanması sıklıkla karşılaştığımız problemlerden birisi. Ocak, fırın ya da sıcak eşyalarda mutfakta el yanabilir. Elinizin yanması durumunda yapabileceklerinizi yazımızda sizlerle paylaşıyorum.

*Cildimiz hassas olduğundan buzu direk tenimize temas ettirerek  tedavide  kesinlikle bulunmayalım. Yanan bölgeyi  el ve yüzümüzü yıkayabileceğimiz normal ısıdaki musluk suyunun altında tutmak daha iyi olacaktır.

*Kesinlikle suyu dökerken bile tazyikli su kullanmamaya dikkat edelim.Yanan bölge dışında ,yanığın üst ve alt kısmı da yıkanmalıdır.

*Yanan bölgede oluşan içi su dolu kabarcıkların o bölgede derinin sorunsuz şekilde iyileşmesini sağladığından kabarcıkların kesinlikle patlatılmaması gerekir. “Çünkü su dolu kabarcıkların altında proteinden zengin bir sıvı birikmektedir. Bu sıvı üstteki ölü deri tabakasını korumaktadır ve deriye son derece faydalıdır.”

*Birde elimizi hemen soğuk süte koyarak acının azalmasını ve yanığın daha çabuk iyileşmesini sağlayabiliriz.

*Denenmiş olduğu için sizinle bunu da paylaşmak istiyorum; yumurta sarısı yanan yere sürdüğümüz zaman yanığa iyi geliyor.

*Yanık çok derin yada yaygın ise yanan yer musluk suyu ile yıkanır temiz bir bez ile sarılarak sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.