MS Hastalığı Nedir?

Serdar Ortaç'ın hastalığı   MS

Serdar Ortaç’ın hastalığı MS

Ünlü popçu Serdar Ortaç’ında yakalandığı MS yani Multipl Skleroz hastalığı sinsi devam eden ve kişinin yaşam kalitesini etkileyen ciddi kronik bir hastalıktır. MS hastalığı beyni ve omiriliği tutan özbağışıklık hastalığıdır.

MS, beyni ve omuriliği tutan ve bağışıklık sistemindeki (immün sistem) savunma amaçlı gözelerin, sinir hücrelerinin (nöronlar) çevresinde bulunan myelin kılıfını (merkezi sinir sisteminin vücudun çeşitli organlarına gönderdiği elektriksel mesajların sinir telcikleri üzerinde iletilmesinda yardımcı olan kılıfa denir.) vücuda yabancı bir madde olarak algılamasıyla birlikte  yok etmeye çalışmasıdır. Bu durum da, çeşitli sinir sistemi belirtilerini ortaya çıkarır. Bu belirtiler geçici olup, hastalığın düzeyine göre iz bırakabilir ya da bırakmadan ortadan kaybolabilirler.

MS hastalığı daha çok genç erişkinlerde görülmektedir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden iki kat daha fazladır. MS hastalığının ortaya çıkması genellikle iki şekilde olur. Birinciside kişi nörolojik bir olay yaşar ve hastaneye başvurur, yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda MS hastası olduğu anlaşılır. Bir diğer yöntem ise kişi Check -up amaçlı tetkik ve incelemeler yaptırırken MS Hastası olduğu anlaşılır.

MS hastalığı bulaşıcı ya da öldürücü değildir.Kalıtsal olmamakla beraber ailede olması özellikle ikiz kardeşlerde olması yatkınlığı arttırır.Ayrıca MS Hastalığı akıl hastalığı değildir.

MS Hastalığı Belirtileri:

*Güçsüzlük,

*Yorgunluk,

*Karıncalanma, uyuşukluk, ağrı,

*Görme bozuklukları (bir gözde görme kaybı, bulanık veya çift görme),

*Kas fonksiyon bozuklukları (katılık, titreme, idrar kaçırma, kabızlık, cinsel sorunlar) ,

* Denge sorunları (dengesizlik, başdönmesi, yalpalama),

*Babinski bulgusu: Ayak tabanı bir cisimle çizildiğinde baş parmakların yukarı doğru açılması,

*Dizartri: Konuşma bozukluğu,

*Hemiparezi: Vücudun tek tarafını tutan felç durumu,

*Monoparezi: Sadece bir kol veya bir bacağı tutan felç,

*Klonus:Belirli bir kas veya kas grubunda birbiri arkasına meydana gelen istem dışı kasılma ve gevşeme hareketleri ile belirgin durum.

MS Hastalığı Tedavisi:

MS hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak hastalığın belirti ve bulgularını yok etmeye ya da rahatlatmaya yönelik tedaviler yapılarak, hastanın özellikle ataklara rahat geçirmesi sağlanmaya çalışılır.

MS Hastalığında ayrıca fizyoterapi yöntemleriyle hastaların atak dönemlerinin izleri silinmeye ve spazmlarının giderilmesine yardımcı olunmaktadır; bunun yanında kişisel ve grup terapileri ile hastalara ve ailelerine depresyon, korku ve MS’in yol açtığı sınırlamalarla mücadelede yardımcı olunmaya çalışılmaktadır.

MS hastalığında atak belirtilerin giderilmesinde kortikosteroidler, atak sıklığının azaltılmasında interferonlar kullanılmaktadır.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.