MR veya MRG Nedir?


Hastalıkların tanısının konulmasında etkili olan ve son dönemlerde oldukça sık kullanılan yöntemlerin başında Manyetik Rezonans Görüntüleme gelmektedir.Kısaltması MR ya da MRG olan ve Emar diye okunan bir görüntüleme ve tanı koyma şeklidir.

Manyetik rezonans

Manyetik rezonans

MR nedir?

Vücudun herhangi bir bölgesinin kesitsel olarak görüntülenmesidir. MR cihazı dev bir mıknatıstan oluşmaktadır x -ray ışınları kullanmaz, elektromanyetik ve radyo dalgaları ile görüntüleme yapar. İnceleme sırasında hasta cihaz masasına yatırılmakta ve dev mıknatısın içinde bulunan tünele masa ilerletilir. İnceleme sırasında hastanın mutlaka hareketsiz durması  gerekmektedir.

MRG nasıl çekilir?

Hasta güçlü elektromanyetik içeren bir silindirin içinde yatarken vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek görüntüleme işlemini gerçekleştirir.

Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve çekilen alanın oldukça kaliteli resmi elde edilir.

Radyologlar bu görüntüleri değerlendirilerek hastalık hakkında bilgi edinirler.

MR  çekilirken hareketsiz durmak gerektiğinden bazı bölgelerin çekimlerinde, bazı hastalarda veya çocuklarda genel anestezi (yani hasta anestezi doktorlarınca uyutulmalıdır) uygulanabilir.

Ayrıca bazı bölgelerinMR çekiminde daha ayrıntılı görüntü için “Kontrast Madde” denen bir sıvının damar yolundan hastaya verilmesi gerekebilir.

MR Çekim Süresi:

MRG incelemesi için cihazda 10 ile 60 dakika kadar kalmak gerekebilir. Sürenin değişkenliği incelenecek olan alanın yerine ve hastalık hakkında toplanması gereken bilgi miktarına bağlıdır.

MRG Çektirmek  Zararılı mıdır?

MR görüntülemenin, canlı organizma üzerinde şu ana kadar kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Buna gebeler de dahildir;  ama yine de organ gelişiminin gerçekleştiği ilk üç ayda MR çekimi önerilmez.

Kimler MR çektiremez?

Metal etkileşimi olan, vücudunda mıknatıs ya da metal protez taşıyan, kalp pili kullanan, göz içinde yabancı cisim bulunan, ateşli silah yaralanması geçirmiş olan (çoğu uyumsuz metaldir) ya da kalıcı dövme sahibi kişilerin MR cihazına giremezler.

MR çekimi hangi durumda yapılır ?

MRG vücudun değişik bölgeleri için değişik amaçlarla uygulanabilir. Migren, baş ağrılarında, nörolojik rahatsızlıklarda, beyin tümöründen şüphelenilen hastalarda, epileptik nöbet geçiren hastalarda, göz, kulak, çene eklemi problemi olan hastalarda, omurga problemi, disk kaymaları ve disk fıtıklarında,boyun ağrılarında ve boyun fıtıklarında, omuz, diz gibi eklemler ve bağların değerlendirilmesinde, spor yaralanmalarında, kalp hastalıklarında, göğüs ve karın iç organ rahatsızlıklarında, kemik yapı rahatsızlıklarında MRG değerlendirme yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.