Mide Yanmasının Sebepleri


Genellikle sabah kalktığınızda ya da günün içerisinde midenizde yanma ve rahatsızlık hissedersiniz. Bunun pek çok nedeni vardır ve ben bu yazımızda sizleri bu konuda bilgilendirmek istedim.

Mide yanması

Mide yanması

Mide yanmasının nedeni:

Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma, ekşime hissidir. Mide yanması aslında midenin  değil, yemek borusunun ve gırtlağın yanmasıdır . Bazen insanlar her gün bazen de  ayda birkaç kez mide yanması sorununu  yaşarlar. Toplumun yaklaşık yüzde 30-40’ında mide yanması şikayeti görülür. En çok ise 20ile 50’li yaşlarda sık görülür.Yanma şikayeti, yenilen gıdaların türü ve midenin ne kadar dolu olduğu ile bağlantılıdır.

Mide yanmasını arttıran besinler:

Mide yanmasını artıran gıdalar, genellikle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kasın gevşekliğine yol açan gıdalardır. Bu gıdalar arasında domates, soğan, sarımsak, baharatlı yiyecekler, kızartmalar, bazen nane ve çikolata sayılabilir.

Mide yanması hangi hastalıkların belirtisidir?

  • Mide yanması, erozif gastrit dediğimiz, mide yüzeyinin aşınması sonucu oluşabilir. Bu, çok fazla aspirin ve romatizma ilacı kullanan kişilerde görülebilir.
  • Ülser.
  • Midedeki kanser mide yanması yapabilir.
  • Midenin poliplerinde, divertiküllerinde (bağırsak duvarının kesecik halinde dışarıya doğru çıkması) ortaya çıkabilir.
  • Mide-bağırsak tembelliğinde, safra kesesinden safra yolları vasıtasıyla bağırsağa akan safra geriye kaçabilir. Midede bir safra reflüsü meydana gelebilir. Bu durumda yanma oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.