Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler

mide yanmasına iyi gelen besinler

Sık sık mide yanması yaşıyorsanız belki bu sorununuza iyi gelebilecek birkaç tavsiyemiz var. Eğer sizde uzun süredir mide yanması durumu varsa kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Yazımız sadece tavsiye niteliğinde bilgilendirme amaçlıdır.

Mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi sonucu oluşan ekşime hissidir.Bazen yanmayı boğazınızda bile hissedebilirsiniz.Mide yanmasının nedenleri ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Mide yanması kişiyi fazlasıyla rahatsız eden bir durumdur.

Mide yanmasına domates, soğan, sarımsak, asitli içecekler,kahve,çay,baharatlı yiyecekler, kızartmalar, bazen nane ve çikolata gibi besinler  sebep olabilir.

Mide yanmasını önleyen besinler ;lahana,karnıbahar,patates,maden suyu,muz,ıspanak,elma sirkesi,zeytinyağı,baklagiller,meyan kökü ve kızarmış ekmektir.Bunları tüketme şeklimiz de önemli:

Karnabahar : Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından koruyarak tüm sorunları giderebilir. İçeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacının ham madesi olarak kullanılıyor.

Lahana : Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırın ve için. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor. Dörtte bir lahanayı yıkayıp kalın şeritler halinde doğrayın. 1 kerevizi soyup doğrayın. 1 havucu temizleyip dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp sabah akşam suyunu için.

Patates : Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Su,havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.

Elma sirkesi : Salatalarda ya da mezelerde elma sirkesi kullanın.

Maden suyu : Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor.

Ispanak : Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

Zeytinyağı : Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

Baklagiller : Fasulye, bezelye ve mercimekte bulunan bioflavionid maddesi, midenin koruma faktörünü artırıyor.

Muz : Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.

Kızarmış ekmek : Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gideriyor.

Meyan kökü : Güçlü bir mide koruyucusu.Yapılan son araştırmalara göre midedeki aşırı asitlenmeyi azaltıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.