Mide Yanması


mide yanması

Mide asidinin mideden yemek borusuna doğru geçmesi sonucu midede yanma ve ekşime hissidir.İnsanlarda bazen hergün bazende zaman zaman görülen bir durumdur.Mide yanması yemekten hemen sonra görülebileceği gibi birkaç saat içinde de ortaya çıkabilir.Mide yanması yenilen yemeğin türüne ya da midenin dolu olup olmamasına göre değişir.

Mide yanmasına özellikle yemek borusu ile mide arasındaki kapakçığın gevşemesi ya da tam çalışmaması neden olur.Bu kapakçığın çalışmaması reflüye neden olur bu durumda yanmaya  yol açar.Bu kapağın gevşemesine yol açan besinler; domates, soğan, sarımsak, asitli içecekler,kahve,çay,baharatlı yiyecekler, kızartmalar, bazen nane ve çikolata, mide yanmasına sebep olabilir.

Mide yanmasının yan etkileri olarak ;yemek borusunda yara açılması, bu bölgede bir yara dokusu oluşarak darlığa yol açması, buradaki mukozanın değişerek kansere doğru gitmesi durumlarında da daha ciddi şikayetlere dönüşebiliyor.

Mide yanmasını tedavi eden ilaçlar ya midedeki asidi nötralize ederler ya da asit oluşumunu engellerler.Bunun dışında cerrahi yöntemler yani ameliyat ya da endoskopik yöntemler de kullanılır.Tüm bunlara ek olark diyette mide yanmasına yol açacak besinlerden uzak durmak gerekir.

Mide yanmasını engellemek için; kilo almayın,dar giysiler giyinmeyin,sık sık ve az az yemek yiyin,yemeklerinizi küçük lokmalar halinde ve yavaş yiyin.Yemekten hemen sonra yatmayın,en az 3 saat sonra uyuyun.Sağ tarafınıza yatmayın.Baharatlı yiyecekler, özellikle kimyon, çikolata, kızartma, aşırı yağlı yiyecekler, fazla alkol, fazla kafein, naneli yiyecek ve içecekler reflü şiklayetlerini artırabilir;bu yiyeceklerden uzak durun. Sigaradan uzak durun.

Mide yanması bazı hastalıklarında belirtisi olabilir.Bunlar arasında gastrit,mide kanseri,ülser,safra kesesi hastalıkları ve mide polipleri sayılabilir.Mide yanmanız sürekli oluyor ve geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.