Mide Ağrısının Nedenleri Nelerdir?


mide ağrısı

mide ağrısı

Mide ağrısı hemen hemen  herkesin hayatında bir kaç kez yaşadığı pek yabancısı olmadığımız bir şikayettir. Mide ağrısı ani gelen kramplar şekilde olabileceği gibi sürekli sabit bir ağrı şeklinde de olabilir. Mide ağrısı aç iken ya da yemekten hemen sonra sol kaburgamızın altında karına ve bazen de sırta doğru vuran bir ağrıdır.

Mide ağrısı yemekle ya da yemekten sonra bazen de aç iken ortaya çıkan kişiye ciddi anlamda rahatsızlık veren bir durumdur.Mide ağrısı fizyolojik olabileceği gibi psikolojikte olabilir. Bazen bir hastalığa bağlı olarak gelişen mide ağrısı olabileceği gibi bazen de mide ağrısı hazımsızlık sonucu da olabilir.

Mide Ağrısı genellikle bir hastalığın belirtisi olur.Mide ağrısının belirtisi olduğu hastalıklar:

* Sinirsel hazımsızlık,

* Safra taşı,

* Ülser,

* Mide kanseri,

* Gastrit ve kolit hastalıklarının habercisidir.

Mide ağrısı 1-2 günden fazla sürüyorsa mutlak doktora başvurmak gerekir.Böylece hastalık habercisi ise hastalığı önleriz ya da hastalık başladıysa çabucak kontrol altına alırız.

Mide Ağrısının Sebepleri:

*Hızlı ve fazla yemek yemek

*Enfeksiyonlar

*Kabızlık

*Ülser

*İltihaplı bağırsak hastalıkları

*Gıda zehirlenmeleri

*Fazla kilolar

*Stres

*Bazı besin maddelerine allerjinin olması

Mide Ağrısı Kimlerde Görülür?

Mide ağrısı aslında hemen hemen herkeste görülebilen çok yaygın bir durumdur.Bununla beraber mide ağrısı genetik yatkınlığı olan kişilerde daha çok görülür.Yani aile bireylerinde mide problemi varsa sizde mide ağrısı görülme riski yüksektir. Ayrıca aşırı stresli ve gergin kişilerde de mide ağrısı görülme olasılığı yüksek olur. Düzensiz beslenenlerde ve aşırı baharatlı ve yağlı gıdalar tüketenlerde de mide ağrısı görülme ihtimali yüksek olur.

Mide Ağrısının Tedavisi:

Mide ağrılarını iyileştirmenin yolu mide ağrılarına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak ve duruma göre ilaçlı müdahalelerle midenin zarar görmüş kısımlarını tedavi edilmesidir.

Mide ağrılarının tedavisinde;

* Koruyucucu tedavi,

* Mide ağrılarının ortaya çıkmasına neden olan faktörlerin hafifletilmesi,

* Baskılayıcı önlemler(mide asidi gibi etkenlerin baskılanması gibi.)

Mide ağrısının tedavisinde önemli olan erken teşhistir ve doktor gözetiminde kullanılan ilaçlar ile tedavi kısa sürede yanıt verir.

Not: Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup tedavi amaçlı değildir. Sağlık sorunlarınız için mutlaka bir hekime danışınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.